Taliban útočil v Kábulu: Nejméně 28 mrtvých a přes tři sta zraněných

Nejméně 28 lidí přišlo o život a dalších 328 utrpělo zranění při útoku Talibanu na sídlo vládní bezpečnostní agentury v centru Kábulu. Podle ministerstva zdravotnictví je řada zraněných v kritickém stavu.

Následky útoku v Kábulu
Zdroj: Reuters Autor: Omar Sobhani

Afghánské ministerstvo vnitra uvedlo, že útok byl koordinovanou akcí skupiny ozbrojenců, mezi nimiž byl sebevražedný útočník v automobilu. Cílem byla bezpečnostní agentura, která poskytuje osobní ochranu vysoce postaveným představitelům afghánské vlády. Mezi oběťmi jsou prý civilisté i příslušníci afghánských bezpečnostních sil.

Ve čtvrti, kde se incident stal, sídlí řada vládních a diplomatických úřadů, mimo jiné velvyslanectví USA či mise zahraniční koalice působící v zemi pod vedením Severoatlantické aliance.

Video Zprávy ve 12
video

Taliban udeřil v centru Kábulu

Ozbrojenci po výbuchu vtrhli do sídla bezpečnostní agentury

Po výbuchu, který otřásl Kábulem v době ranní dopravní špičky, hlásili svědci i střelbu. Mluvčí ministerstva vnitra Sádik Sádikkí řekl, že nejprve se sebevrah vyhodil do povětří a poté přišel útok dalších ozbrojenců. Napadenou oblast následně obklíčily vládní síly a na místo přijelo množství sanitek.

Taliban na svých internetových stránkách napsal, že sebevražedný atentátník v automobilu vrazil do hlavní brány bezpečnostní agentury, a umožnil tak, aby do přísně střeženého objektu pronikli ostatní útočníci, včetně dalších sebevražedných atentátníků. 

Taliban ohlásil jarní ofenzívu

Před týdnem oznámilo radikální islamistické hnutí Taliban svou „jarní ofenzívu“ proti vládě a jejím zahraničním spojencům. Kromě útoků slíbilo i zřízení spravedlivé vlády v oblastech, které kontroluje, aby tam „byli lidé v bezpečí a mohli žít normálním životem“. Také se prý bude snažit předcházet civilním obětem a ničení civilní infrastruktury a povede „dialog s krajany v nepřátelských řadách“, aby je přesvědčil přidat se k povstalcům.

Podle agentury Reuters je hnutí Taliban vůbec nejsilnější od roku 2001, kdy bylo s pomocí zahraničních jednotek v čele s USA zbaveno moci. Mezinárodní oddíly ukončily bojové operace v Afghánistánu v roce 2014 a Taliban od té doby dobyl řadu venkovských území a krátce i velké město Kunduz na severu země.