Řecko a Makedonie jsou ve sporu kvůli nedělnímu zásahu v Idomeni

Řecko a Makedonie se navzájem kritizují kvůli postupu vůči migrantům, kteří se v neděli poblíž Idomeni pokusili násilně překročit hranice. Řecku se nelíbí tvrdý zákrok makedonských pořádkových sil, Skopje si naopak stěžuje na záměrnou nečinnost Atén. Náměstek řeckého ministra vnitra varoval, že narůstající frustrace a hněv migrantů může vést k jejich radikalizaci.

Situace v Idomeni byla v pondělí dopoledne relativně klidná. Organizace Lékaři bez hranic, jejíž zástupci v táboře působí, ale po poledni na Twitteru napsala, že v oblasti se začíná opět zvyšovat napětí a že lidé začínají znovu protestovat. V pondělí létaly přes hranici hlavně urážky, skupinky mladíků ale používaly i kameny. Mezi samotnými uprchlíky se však našli lidé, kteří je od hranice odváděli.

V neděli se několik stovek migrantů z řeckého tábora Idomeni pokusilo násilím dostat přes makedonské hranice, nejspíše kvůli šíření falešné informace, že hranice je opět otevřená. Makedonská policie proti nim použila slzný plyn a podle řecké vlády také gumové projektily a zábleskové granáty. Makedonská strana ale informace o použití projektilů odmítá.

Zranění mezi běženci utrpělo podle organizace Lékaři bez hranic na 300 lidí, většina měla dýchací obtíže. Lehce zraněno bylo i 23 makedonských policistů. Podle řeckého prezidenta Pavlopulose je takový zásah proti běžencům nepřípustný. „S takovým jednáním vůči uprchlíkům nemá sousední země místo v EU ani v NATO,“ řekl na tiskové konferenci.

Řecký premiér Alexis Tsipras označil postup makedonské policie za „velkou ostudu pro evropskou kulturu a pro zemi, jež chce být její součástí“. Zdůraznil zejména to, že policisté použili slzný plyn a gumové projektily proti neozbrojeným lidem.

Alexis Tsipras

Alexis Tsipras

předseda řecké vlády

„Pro evropskou kulturu a země, které se k ní chtějí hlásit, je to obrovská ostuda. Očekávám, že k tomu evropské instituce zaujmou stanovisko.“

Alexis Tsipras

předseda řecké vlády

Makedonská policie v neděli uvedla, že migranti po ní házeli kameny. Tamní ministerstvo vnitra v prohlášení zase uvedlo, že řecká policie se nepokoušela zasáhnout a migranty zastavit, čímž přispěla k eskalaci násilí. Podle Skopje se přes hranice pokoušelo dostat celkem asi 3 tisíce migrantů.

 

Video Zprávy v 16
video

Spory Atén a Skopje kvůli migrantům

Spory Atén a Skopje kvůli migrantům

Události ČT: Makedonie kvůli uprchlíkům obviňuje Atény z nečinnosti. Z druhé strany zase zní kritika za tvrdý postup policie

Náměstek řeckého ministra vnitra Nikos Toskas v řecké televizi Skai varoval, že frustrace a hněv migrantů, kteří v Řecku čekají v provizorních uprchlických táborech na jakoukoli možnost vycestovat dál do Evropy, může vést k jejich radikalizaci a k tomu, že se stanou snadnou kořistí náborů islamistů. „To, co vidíme dnes, jsou zítřejší džihádisté,“ řekl. Policie podle něj proto musí postupovat při přesunu běženců a řešení jejich protestů nanejvýš uvážlivě.

/*json*/{"map":{"lat":41.134358307091325,"lng":22.50825028853699,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":41.12876274587659,"lng":22.52849578857422,"type":"2","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Řecké úřady se pokoušejí přesvědčit běžence, aby opustili provizorní tábory v Idomeni a také v přístavu Pireus, kde pobývá asi 4500 lidí, a přesunuli se do ubytoven pro uprchlíky zřízených po celé zemi. Zatím se jim to příliš nedaří a migranti odmítají svá dočasná bydliště dobrovolně opustit. V Idomeni jich stále je kolem 11 tisíc a šéf regionu Christos Gudenudis naléhá na to, aby lidé z tábora odešli do konce tohoto měsíce. „Situace tam teď balancuje na ostří nože,“ řekl v televizi Skai.

Uprchlíci však stále věří, že se pro ně hranice do Makedonie otevře. Neodradil je ani silný vichr, který v pondělí ráno poničil stovky stanů. Lidé svá tábořiště opravují a tvrdí, že pokud to bude třeba, na místě vydrží velmi dlouho.