The Times: Facebook teroristům slouží jako online obchod se zbraněmi

Přes sociální síť Facebook se prodávají zbraně, které se dostávají i k teroristům. Upozornil na to britský list The Times. Facebook už po upozornění zavřel šest skupin, přes které k prodeji docházelo. Mezi nabídkou figurovaly granátomety i přenosné protiletadlové zbraně vyrobené v Evropě, Rusku a v USA. Server Small Arms Survey napsal, že se zbraněmi obchodují hlavně milice působící v Libyi.

List The New York Times tento týden upozornil, že adres, na kterých se k prodeji nabízejí zbraně, na Facebooku přibývá. List poskytl společnosti Facebook informace o sedmi skupinách a firma stránky šesti z nich zavřela.

„Koordinace soukromého prodeje zbraní odporuje standardu Facebooku, stránky s tímto obsahem vyřazujeme, jakmile na ně přijdeme. Vyzýváme lidi, aby upozorňovali na podobné stránky, aby naši odborníci mohli obsah rychle prověřit.“

provozovatel sítě Facebook

V nabídce se našla například útočná puška vyrobená v Bulharsku, kterou v roce 2006 koupila armáda Spojených arabských emirátů a k prodeji se teď nabízí v severní Africe. Small Arms Survey tvrdí, že některé zbraně pocházejí z éry studené války, především pak z bývalého sovětského bloku a balkánských zemí.

 

Zbraně si kupují i běžní lidé na svou obranu

Berlínský odborník Nizar Sarie al-Din serveru Middle East Eye řekl, že pro milice bojující v Libyi je prodej zbraní jejich hlavní podnikatelskou činností. „Pašování začalo za revoluce (v roce 2011) a já si myslím, že mnohé milice v tom začaly podnikat. Vydělávají tím spoustu peněz,“ řekl al-Din. Podle něj pochází většina z nabízených zbraní z doby před rokem 1992. Těm, kdo mají peníze, se nabízejí i moderní systémy, například protitanková řízená střela MILAN.

Podle informací britského listu The Times prodejci vyjednávají s kupci telefonicky nebo přes soukromé e-maily. Sociální sítě se k prodeji zbraní využívají nejen v Libyi, ale i v Iráku, Sýrii nebo Jemenu, píše The New York Times. Zbraně se ale nedostávají jen k ozbrojeným skupinám. Například v Libyi si je přes Facebook kupují i obyvatelé ze strachu o svou bezpečnost.