Radikálové u Aleppa sestřelili vojenské letadlo

Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) islámští radikálové na severu Sýrie sestřelili vojenské letadlo. Jednalo se zřejmě o stroj syrské armády. Ta potvrdila, že přišla o letadlo, které bylo na monitorovací misi. Pilot se katapultoval a údajně jej zajali stoupenci fronty An-Nusra. U strategického města Dajr az-Zaur zase radikálové Islámského státu podle tamních médií použili yperit.

Radikálové u Aleppa sestřelili vojenské letadlo
Zdroj: ČTK/ABACA/AA

Letadlo bylo podle SOHR sestřeleno poblíž Aleppa. Hořet začalo ve vzduchu a bylo vidět, jak padá v oblasti Talát al-Ís, kde bojuje fronta An-Nusra, hlásící se k teroristické organizaci Al-Káida. SOHR oznámila, že An-Nusra pilota zajala a odvezla na své velitelské stanoviště. Organizace monitoruje situaci v Sýrii z Británie a tvrdí, že k tomu používá síť informátorů.

Bojovníci organizace An-Nusra tento týden lokalitu dobyli, ale podle Reuters jsou pod prudkými nálety ruského a syrského letectva. 

IS použil yperit u strategického města

Syrská média zase informovala o útoku yperitem na přísně střežené armádní letiště jižně od města Dajr az-Zaur. „Teroristé použili granáty s hořčičným plynem, což způsobilo, že oběti se udusily,“ oznámila syrská státní televize k údajnému chemickému útoku. Syrská média neupřesnila, kolik mrtvých si útok bojovníků IS vyžádal.

Yperit
Zdroj: Reuters/U.S. Army Chemical Materials Activity

Yperit, známý také jako hořčičný plyn, leptá oči, pokožku a plíce. Podle mezinárodního práva je jeho používání zakázané. Pozorovatelé už několikrát IS obvinili, že v bojích v Iráku a Sýrii použil chemické zbraně včetně yperitu. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) stejné obvinění vznesla i vůči syrské armádě.

Provincie Dajr az-Zaur má strategickou polohu - pro organizaci Islámský stát je spojnicí mezi jeho ústřední baštou, syrskou provincií Rakká a jeho bojovníky v Iráku. Více než polovina města Dajr az-Zaur, kde žije více než 200 tisíc lidí, je pod kontrolou IS. Pozice islamistů tam pravidelně bombardují ruská letadla. Při leteckých útocích proti IS podle agentury AFP zahynulo v pondělí v Dajr az-Zauru sedm civilistů.

/*json*/{"map":{"lat":35.35475842754357,"lng":40.11276686406244,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":35.4159149234562,"lng":40.308837890625,"type":"1","description":"Dajr az-Zaur"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Boje jsou hlášené také z východní Sýrie. Agentura Amak, která je blízká islamistům, oznámila, že bojovníci IS podnikli útok na vesnici vedle letiště u Dajr az-Zauru. Dva sebevražední atentátníci prý se svými vozidly vjeli do vojáků a „desítky jich usmrtili“. Zprávu však nelze ověřit z jiných zdrojů.

V Sýrii platí od konce února příměří, které se nevztahuje na islámské radikály. V Ženevě mají být za necelý týden obnoveny mírové rozhovory o Sýrii.