Střet mezi Ázerbájdžánem a Arménií má už nejméně 30 mrtvých

Desítky vojáků padly během silného ostřelování mezi arménskou a ázerbájdžánskou armádou u Náhorního Karabachu. Podle tamních úřadů jde o nejhorší střety od uzavření příměří v roce 1994 – zapojilo se dělostřelectvo, obrněná technika i letectvo. Náhorní Karabach je oblast osídlená převážně Armény, která se odtrhla od Ázerbájdžánu. Přestřelky podle obou stran dosud pokračují. Ruský prezident Vladimir Putin obě země vyzval k okamžitému klidu zbraní.

„Ázerbájdžán podnikl otevřený útok, po celé délce hranic s Náhorním Karabachem se vedou boje,“ uvedl mluvčí arménského ministerstva Arcrun Ovannisjan. „Na obou stranách jsou padlí (…) V tuto chvíli je iniciativa v našich rukou,“ dodal. Později doplnil, že Arméni přešli místy do protiútoku.

Baku tvrdí, že ázerbájdžánské síly pouze odpověděly na mohutné ostřelování z druhé strany, přičemž nepříteli způsobily velké ztráty. Na frontě se však nadále bojuje.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany posléze přiznalo ztrátu 12 zabitých vojáků, bitevního vrtulníku Mi-24 a jednoho tanku, který prý najel na minu. Tvrdí však, že ázerbájdžánská armáda nejenže získala kontrolu nad strategickými výšinami, ale nepříteli také způsobila těžší ztráty, než sama utrpěla: Arméni prý přišli o stovku vojáků, 15 děl a šest tanků.

Jerevan dosud vlastní ztráty neupřesnil. Podle karabašských úřadů při ostřelování zahynul dvanáctiletý chlapec a další dvě děti byly zraněny. Počet zabitých vojáků nepřítele odhadl na 40 až 50.

Nové boje na hranicích Náhorního Karabachu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Kanal S

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil nad současným děním hluboké znepokojení a vyzval k okamžitému klidu zbraní. „Prezident vyzývá znepřátelené strany k okamžitému ukončení palby a ke zdrženlivosti, aby se zabránilo dalším obětem na životech,“ zdůraznil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se svými protějšky v Baku a Jerevanu domlouval „přijetí bezodkladných opatření ke stabilizaci situace v oblasti konfliktu“, které však Moskva nijak neupřesnila.

Arménský prezident Serž Sargsjan, který se vrátil do země z washingtonského summitu, vyčíslil v televizním prohlášení ztráty své strany na 18 vojáků. Dalších 35 bylo podle něho při „nejtěžších bojích od podpisu příměří v roce 1994“ zraněno. Nespecifikoval však, zda mrtví patří ke karabašským separatistickým silám podporovaným Jerevanem, či přímo k arménské armádě.

/*json*/{"map":{"lat":40.30299175463179,"lng":46.824285478124935,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":39.768436410838426,"lng":46.82647705078125,"type":"1","description":"Oblast Náhorní Karabach v jihozápadním Ázerbájdžánu"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Ruská Gazeta spekuluje o rusko-tureckém sporu na pozadí

Ruský internetový list Gazeta.ru odhadl, že konflikt o Karabach mohly vystupňovat ázerbájdžánské úřady, aby znemožnily čerstvé turecké pokusy urovnat roztržku s Moskvou po sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami.

Ankara je vnímána jako nejbližší spojenec Baku a turecká roztržka s Ruskem prý obě země ještě více sblížila. Ázerbájdžánští experti ale namítají, že eskalace nevyhovuje ani Baku. Mohly by se tak promarnit ústupky režimu vůči Západu, jako bylo propuštění politických vězňů. 

„V posledních několika letech dochází k poměrně výrazným střetům stále častěji. Ten konflikt má svoji vnitřní logiku, pro kterou nejsou potřeba nějaké externí rozbušky.“

Emil Aslan

Institut mezinárodních studií FSV UK
Video Události
video

Vojenské střety na Náhorním Karabachu

Vojenské střety na Náhorním Karabachu

Politický geograf: Pro tento konflikt nejsou potřeba konkrétní rozbušky