Bruselské letiště se zatím neotevře ani ve středu

Bruselské letiště Zaventem zcela jistě neobnoví provoz ani ve středu, avizovalo tamní vedení. Areál, který v minulém týdnu postihly teroristické útoky, se podle původních zpráv mohl otevřít do 24 hodin - prozatím k tomu ale nedojde. Už nyní je však jisté, že provoz bude ještě několik měsíců zásadně omezen.

Poškozený objekt letiště Zaventem
Zdroj: letiště, brusel, zaventem Autor: Irina Kalashnikova

Na letiště Zaventem zaútočili minulé úterý sebevražední atentátníci. Včetně dalšího útoku v metru zahynulo v Bruselu nejméně 32 lidí, útoky také vážně poškodily letištní halu. Před obnovením alespoň částečného provozu proto vzniká dočasná stavba, která bude sloužit jako náhradní odletová hala.

Funkčnost náhradních prostor a opatření pro odbavování cestujících otestuje zhruba 800 zaměstnanců letiště. Budou ověřovat, zda fungují bezpečnostní a požární opatření, ale i odbavování zavazadel nebo zda jsou přehledné orientační cedule.

I kdyby se tak stalo, bude letiště podle ředitele fungovat jen z 20 procent. Obnovení plného provozu očekává Feist až za několik měsíců.

Následky výbuchu na bruselském letišti
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ralph Usbeck

V Belgii nyní platí třetí ze čtyř stupňů ohrožení. Belgický parlament přitom zavedl nová bezpečnostní opatření, čím vzbudil úvahy o zvýšení pohotovosti. To však odmítla mluvčí parlamentu. „Bylo nám řečeno, abychom zavedli dodatečná bezpečnostní opatření nad zemí i pod zemí,“ uvedla. Nadále však podle ní platí třetí stupeň.