Bariérový útes ztrácí barvy i život - na vině je El Niňo

Části Velkého bariérového útesu trpí největším blednutím korálů za 15 let. Ztráta barvy korálů signalizuje podle odborníků obecně jejich postupný úhyn. V severních oblastech útesu je postiženo až 50 procent korálů, uvedly australské úřady, které z tohoto důvodu vyhlásily v severních lokalitách nejvyšší stupeň ohrožení této vzácné přírodní památky.

 Australské úřady svádějí blednutí Velkého bariérového útesu především na klimatický jev El Niňo, který je nyní jedním z nejsilnějších za posledních 20 let. Moře se v důsledku jevu El Niňo otepluje, což vadí korálům, kteří potřebují pro život stálou teplotu vody.

„Zvyšujeme stupeň ohrožení na číslo tři, což znamená, že zintenzivňujeme pozorování útesu v reakci na odumírání korálů. Chceme lépe pochopit důsledky různých jevů, které na útes vyvíjejí tlak, a podle toho koordinovat své akce,“ uvedl Russell Reichelt, šéf úřadu, který má tuto mořskou rezervaci na starosti.

Podle ekologů je ale rovněž na vině globální oteplování planety způsobené lidskou činností. Ekologické organizace obvinily australského ministra životního prostředí Grega Hunta, že tuto skutečnost zcela zamlčel.

Velký bariérový útes lemuje severovýchodní pobřeží Austrálie v délce necelých 12 tisíc kilometrů. Je to největší komplex korálových útvarů na světě a jeden z největších magnetů, který láká turisty do Austrálie. Tvoří ho 2600 oddělených korálových útesů a 300 korálových ostrůvků.

Ostrov poblíž australského Queenslandu
Zdroj: Reuters