Česká loď plná soli zablokovala v Drážďanech dopravu na Labi

Česká nákladní loď s 800 tunami soli na palubě zablokovala dopravu na Labi v Drážďanech. V pondělí večer ji strhl silný proud a od té doby brání průjezdu pod Albertovým mostem v centru saské metropole. Česká loď zastavila dopravu na Labi v Drážďanech i loni na konci prosince.

V Drážďanech uvízla česká loď
Zdroj: YouTube

Loď plující pod jménem Albis uvízla u Albertova mostu v pondělí kolem deváté hodiny večer. Podle drážďanského vodního a plavebního úřadu byla na cestě zpět do Česka, pravděpodobně však najela na mělčinu a silný proud ji strhl ke straně.

„Přesný průběh nehody nyní prošetřuje říční policie,“ řekl deníku Sächsische Zeitung mluvčí plavebního úřadu Karsten Wild. Loď stále blokuje průjezd pod oblouky mostu.

Video Události
video

Události: Vyprostit loď možná potrvá několik dní

Plavidlo patří společnosti Evropská vodní doprava (EVD). „Jak se to stalo, nevíme, to je v šetření. Na lodi je 800 tun soli, není poškozená, stojí napříč přes Albertův most, kolmo k proudu. V úterý jsme učinili dva pokusy o její vyproštění,“ řekl spolumajitel společnosti Lukáš Hradský. „Vzhledem k tomu, že je poměrně vysoký vodní stav a loď je hodně naložená, síla (dopraveného) remorkéru Beskydy, dalšího remorkéru a motorové lodi nestačila,“ doplnil.

Loď tak zatím v Drážďanech zůstane a další pokus učiní rejdaři ve středu. „Pokusíme se loď odlehčit, aby se zmenšil ponor. Pak znovu zkusíme Beskydy a další stroje s navijáky k vyproštění,“ uvedl Hradský. Podle něj bude vše záležet na dohodě s německými úřady. Náklad soli mířil do Ústí nad Labem.

Nehoda se odehrála v den, kdy měli inženýři kontrolovat stav pískovcových mostů v Drážďanech. Přinejmenším Albertův most budou muset zatím vynechat.

Loni v prosinci zablokovala lodní dopravu na Labi v Drážďanech na několik dní nákladní loď české společnosti ČSPL, a. s., která uvízla na mělčině nedaleko Mariánského mostu. Vyprostit se ji podařilo až pomocí vodní vlny, kterou z Čech poslalo Povodí Labe.

/*json*/{"map":{"lat":51.05708710796888,"lng":13.754924686495071,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":51.05710178599037,"lng":13.754974007606506,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/