Rusům si prý nestěžoval nikdo z povstaleckých skupin, s nimiž je Moskva v kontaktu. „Nic jsme neporušili,“ konstatoval Bogdanov. Bombardování sice pokračuje, ale nejde o umírněnou opozici, tvrdí náměstek.
Moskva podle něj doufá, že klid zbraní vydrží. Tamní ministerstvo obrany prý zaznamenalo patnáct případů porušení příměří za 24 hodin, na viníka ale neukázalo.
Rusko-americká dohoda, kterou slíbili dodržovat rebelové i Damašek, se nevztahuje na radikály z Islámského státu (IS) a frontu An-Nusra. Opozice měla od začátku obavy, že Asadovy síly se tak budou snažit ospravedlnit útoky na umírněné povstalce.
Šéf syrské HNC Asad Zubí v pondělí varoval, že příměří může zkolabovat kvůli neustávajícím útokům režimu prezidenta Bašára Asada. V televizi Al-Arabíja řekl, že příměří ve skutečnosti skončilo ještě dřív, než začalo.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se v úterý v Ženevě shodli na potřebě urychleně realizovat příměří, zajistit humanitární pomoc a vrátit se k jednacímu stolu. Šéf OSN přitom ocenil Lavrovovu „významnou roli při dosažení pokroku v Sýrii“.
Asad: Příměří? Záblesk naděje
Syrský prezident označil příměří za „jiskru naděje“. „Budeme hrát svou roli, aby to celé fungovalo,“ prohlásil Asad v rozhovoru pro německou televizi ARD. Syřané podle něj čelí „humanitární katastrofě“. OSN hovoří o 450 tisících lidí, kteří nyní živoří v obléhaných syrských městech a vesnicích.