Polepšení gangsteři ukazují turistům tajná zákoutí Panamy

Tomu, kdo na svých cestách navštíví středoamerickou Panamu, se může klidně stát, že ho starými uličkami hlavního města bude provázet mladý muž, který ještě před pár lety patřil k místnímu podsvětí. A navíc ke každému temnému zákoutí má i svoji vlastní historku.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Panamou provádějí bývalí gangsteři

Ještě před deseti lety bylo o strach navštěvovat historickou čtvrť moderní metropole Panamy. Na každém rohu číhali zloději, drogoví dealeři nebo prostitutky. Ulice ovládaly zločinecké gangy. Jeden z nich si říkal „Ciudad de Dios“ neboli Město Bohů, podle stejnojmenného filmu o válce pouličních gangů mladistvých v brazilském Rio de Janeiru.

Patřil k němu i Alexis Montenegro, který dnes po Starém městě provází zahraniční turisty. Zná každý dům, o minulosti vypráví i graffiti na zdi. „Každý obyvatel tohoto domu by dřív přišel dolů a okradl vás o všechno, hlavně o fotoaparát, telefon a peněženku,“ vypráví bývalý gangster Alexis Montenegro před jedním z nechvalně proslulých doupat.

Alexis není jediný, kdo pověsil svou zločineckou kariéru na hřebík. S několika bývalými parťáky, kteří se rozhodli vydat na novou životní dráhu, si založili průvodcovskou agenturu Fortaleza Tours.

„Byl jsem ve vězení několik let za loupeže. A co víc, okradl jsem hodně turistů. Někteří si i dnes říkají: Oni mě taky okradou. Není to jednoduché,“ uvědomuje si svou těžkou pozici další z bývalých gangsterů a současný průvodce Jafet Glissant.

Do centra panamské metropole se dřív mnoho lidí neodvážilo
Zdroj: ČT24

Důvěru si bývalí zločinci získávali postupně – nejprve u majitelů hotelů a místních úřadů, pak i u turistů. „Bylo to zajímavé vidět, jakým vývojem tito lidé prošli. Byli součástí gangu a našli cestu, jak být užiteční pro společnost,“ míní Julio Santamaria, který absolvoval prohlídku města s bývalým gangsterem.

Nejtěžší je ale přesvědčit místní, kteří si ještě pamatují jejich divoké začátky plné násilí. „Někdy je veřejné mínění trochu nespravedlivé, i když ve skupině sta mladých lidí může být 70 až 80 procent těch, kteří opravdu touží po změně,“ dodává psycholog Ivan Guerrero.

Panama na spojnici mezi Atlantickým a Tichým oceánem se v posledních letech změnila v obchodní a finanční uzel. Ve stínu mrakodrapů se - i když pomaleji - mění i její obyvatelé.