Egyptský vojenský soud "omylem" odsoudil batole za čtyřnásobnou vraždu

Egyptská armáda přiznala, že vojenský soud udělal chybu, když odsoudil za vraždu čtyřletého chlapce, který se měl účastnit demonstrací Muslimského bratrstva v roce 2014. Soud vynesl verdikt minulý týden. Podel mluvčího armády měl za mřížemi skončit šestnáctiletý Egypťan s podobným jménem.

Egyptský chlapec omylem odsouzený za vraždu
Zdroj: Twitter/NBS Television

Když policie přišla počátkem roku 2014 zatknout chlapce jménem Ahmed Mansúr Karni Ali, zjistila, že jde o batole, a tak si odvedla jeho otce, který byl zadržován čtyři měsíce, než soudce nařídil jeho propuštění.

Čtyřletý Ahmed byl 16. února odsouzen spolu s dalšími 115 příznivci Muslimského bratrstva, kteří se měli před dvěma lety podílet na nepokojích v provincii Fadžúm. Usvědčili ho ze čtyřnásobné vraždy, osmi pokusů o vraždu a poničení vládního majetku.

Ahmedův otec plakal v přímém přenosu

Verdikt vzbudil pozdvižení. „Jak by lidé mohli věřit ve spravedlnost, když vidí tohle?“ ptal se moderátor, který zpovídal chlapcova otce. Ten během rozhovoru plakal a prosil o pomoc, protože měl strach, že jeho syn bude skutečně uvězněn.

Armáda nakonec přiznala, že šlo o administrativní nedopatření. Podle plukovníka Samira zabíjel teenager s téměř identickým jménem. Armáda to napsala na Facebooku.

Není jasné, co se teď s dítětem bude dít. Ahmedova matka během televizního rozhovoru uvedla, že jejich dům právě opustila policie, která se opět vyptávala na Ahmeda a jeho otce.

Chlapcův advokát uvedl, že se jeho jméno dostalo na seznam podezřelých omylem. Úředníci se podle něj nepodívali na rodný list, jinak by zjistili, že mu v době spáchání trestného činu byl jen rok a půl.

Egyptské soudy se staly opakovaným terčem kritiky od svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího po masových protestech v roce 2013. Od té doby bylo zabito na tisíc osob. Odhadem 40 tisíc dalších lidí skončilo ve vězení v rámci snahy o potlačení odpůrců režimu.

Většinou se jedná o stoupence zakázaného Muslimského bratrstva, jsou mezi nimi ale také aktivisté, které porušili zákon zakazující demonstrace bez povolení.

Organizace OSN před dvěma lety varovala, že v Egyptě funguje soudní systém, jenž „pošlapává právo na spravedlivý proces“, poté, co soudy vynesly tresty smrti ve dvou hromadných procesech týkajících se 1200 lidí.Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv navíc dlouhodobě obviňují egyptské bezpečnostní služby z toho, že mučí zadržené osoby, a někdy je dokonce ubijí k smrti. Policejní násilí patřilo k hlavním roznětkám lidové vzpoury v lednu 2011, která svrhla autoritářského prezidenta Husního Mubaraka.

Současný prezident Sísí připustil, že i nyní se „určitý počet policistů“ dopouští trestuhodných činů. „Tyto činy musejí přestat a viníci musejí být pohnáni k odpovědnosti. To si vyžaduje dodatek zákona či nový zákon,“ uvedla v prohlášení jeho kancelář. Návrh má být předložen parlamentu do 15 dnů.