Ukrajina si po dvou letech připomněla oběti Majdanu

Ve stínu vládní krize si Ukrajina připomněla druhé výročí krvavých střetů v Kyjevě a oběti, které tehdy přišly o život. V únoru 2014 se centrální náměstí Nezávislosti – Majdan – stalo ohniskem lidového protestu, při němž padl proruský režim prezidenta Viktora Janukovyče.
Během pochodů metropolí došlo k několika incidentům.

Ukrajina si připomněla výročí Majdanu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Efrem Lukatsky

Demonstrace, jež postupně přešly v protesty, začaly už v listopadu 2013 v reakci na odmítnutí Janukovyče podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii. Krvavé střety s policií věrnou proruskému prezidentovi si vyžádaly stovku obětí na životech. Více než 50 lidí usmrtily kulky vypálené odstřelovači.

Na různých akcích zorganizovaných k druhému výročí tragických událostí na Majdanu se v Kyjevě sešly desítky tisíc lidí.

Demonstranti z řad nacionalistů zaútočili kamením, cihlami a dalšími předměty na odbočky dvou ruských bank - Alfa-Banky a Sberbanky. Výtržníci také poničili kanceláře holdingové společnosti nejbohatšího Ukrajince, proruského oligarchy Rinata Achmetova. Incidenty se odehrály navzdory tomu, že jednotlivé skupiny procházející městem provázely policejní hlídky. Policisté pouze zabránili pokračování útoků, když napadené objekty obstoupili.

Video Zprávy v 10
video

Výročí událostí na kyjevském Majdanu

Výročí událostí na kyjevském Majdanu

Na 200 ukrajinských nacionalistů zaútočilo v Kyjevě na pobočky ruských bank

 
/*json*/{"map":{"lat":50.45092923602502,"lng":30.52300895092904,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/