V Moskvě zemřelo při požáru 12 lidí včetně dětí. Oheň někdo založil úmyslně

V noci ze soboty na neděli vzplála v Moskvě budova, ve které se nacházela krejčovská dílna – přebývali zde přistěhovalci ze Střední Asie. Podle posledních informací zemřelo 12 lidí, včetně tří dětí. Jeden z cizinců přežil. Kriminalisté předpokládají, že požár založil někdo úmyslně, píše agentura Interfax. Na místě se totiž podle nejmenovaného policisty našly dva zdroje, od kterých se začaly plameny šířit.

Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Nikolai Koreshkov

„Podle předběžných údajů žili na pracovišti migranti, někteří zde byli dokonce i s dětmi. Zahynuly tři děti, včetně kojence. Případ je otevřený, je zde podezření na žhářství,“ uvedl úřední zmocněnec pro práva dětí Pavel Astachov. „Dílnu spálili i s pracovníky,“ napsal v titulku internetový list Gazeta.ru.

Pohřešovaný třináctý obyvatel dílny byl nakonec nalezen živý. „Během dodatečné prohlídky místa činu se vyšetřovatelům podařilo nalézt v přilehlé místnosti přeživšího muže. Vyšetří jej lékaři, než se podrobí výslechu,“ řekla agentuře TASS bez dalších podrobností mluvčí moskevských kriminalistů Julija Ivanovová.

 

Oheň vzplál v sobotu večer ve staré zástavbě v ulici Stromynka v centru Moskvy a necelou hodinu po půlnoci byl uhašen. Plameny poškodily plochu asi 3000 čtverečních metrů, střecha budovy se zřítila.

Moskevský starosta v reakci na neštěstí nařídil zkontrolovat průmyslové areály, zda se tam neskrývají příbytky nelegálních migrantů a zda se dodržují požární předpisy.

Budova se nacházela v ulici Stromynka v centru Moskvy
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Sergei Bobylev

 Podobná neštěstí nejsou v Rusku vzácností. V září 2012 při požáru v textilce u Moskvy zahynulo 14 ilegálních pracovníků z Vietnamu. V lednu 2009 si nejméně sedm mrtvých, stavebních dělníků z Tádžikistánu, vyžádal požár v podzemní garáži pod pětadvacetipodlažním domem na jihovýchodě Moskvy. Lidé se zřejmě otrávili jedovatým kouřem z hořící pěnové izolace na stěnách garáže, která navzdory všem předpisům sloužila jako noclehárna pro dělníky. Celkem v podzemní garáži údajně žila stovka lidí.

Úřady tehdy odhadovaly, že v ruské metropoli pracují asi dva miliony zahraničních dělníků, kteří pocházejí z nejchudších zemí bývalého Sovětského svazu a jen asi desetina z nich má oficiální pracovní povolení.