Eurokomisař zpochybnil právo většiny migrantů na azyl

Více než polovina lidí, kteří žádají v Evropě o azyl, jsou ekonomičtí migranti, nikoli uprchlíci, které z vlasti vyhnala válka. V rozhovoru pro nizozemskou televizi NOS to uvedl první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Mluvčí Evropské komise Timmermansovy výroky později mírnila, když uvedla, že se opíral pouze o údaje za loňský prosinec. 

Frans Timmermans, první místopředseda Evropské komise
Zdroj: REUTERS Autor: Yves Herman

„Více než polovina lidí, kteří nyní do Evropy přicházejí, pochází ze zemí, u nichž lze předpokládat, že neposkytují důvod k podání žádosti o udělení statusu uprchlíka. Je to více než polovina, 60 procent,“ zdůraznil Timmermans. Odvolával se přitom na dosud nezveřejněná data agentury pro ochranu evropských hranic Frontex.

Jeho překvapivé vyjádření ovšem později mírnila mluvčí Evropské komise. Čísla, o kterých Timmermans hovořil, se prý týkají pouze uprchlíků, kteří do Evropy přišli během prosince. V lednu mohou být statistiky jiné, upozornila podle serveru Die Welt

Organizace spojených národů uvádí, že z celkového počtu uprchlíků, kteří do Evropy dorazili do prosince loňského roku, bylo 75 procent ze Sýrie, Iráku nebo Afghánistánu.

Ekonomičtí migranti, kteří využili současné uprchlické krize, pocházejí hlavně z Maroka a Tuniska. Do Evropy se snaží dostat přes Turecko a podle Timmermanse musejí být rychle posláni zpět. S repatriací to ale není snadné. EU si v tomto týdnu stěžovala na problémy s deportací migrantů do Pákistánu a Maroka.

Předseda Evropské rady Donald Tusk nedávno varoval, že pokud Evropa nebude schopna najít řešení migrační krize do dvou měsíců, schengenskému prostoru volného pohybu hrozí zánik.

  • Hraniční kontroly už byly obnoveny mezi Německem a Rakouskem, Dánskem a Německem, Švédskem a Dánskem, Rakouskem a Slovinskem, Rakouskem a Maďarskem a Slovinskem a Chorvatskem.
Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Někteří politici volají po obnovení kontrol až na dva roky. Timmermans ale mluví o „obrovském riziku“ a zavírání hranic odmítá. „Neexistuje žádný důkaz, že by obnovené hraniční kontroly pomohly uklidnit situaci, pokud jde o snížení počtu uprchlíků,“ podotkl eurokomisař, který v této souvislosti varoval před „značnými hospodářskými škodami“.

Evropská komise ve středu zveřejnila zprávu, v níž kritizuje Řecko za to, že nedostatečně chrání hranici Schengenu. Mluvčí vlády v Aténách to označila za nekonstruktivní přístup a připomněla, že EU slíbila přerozdělit 160 tisíc uprchlíků, kteří jsou již v Řecku a v Itálii. Zatím si ale členské státy EU rozebraly pouhých pár stovek běženců.

I přes chladné počasí mezitím stále míří na starý kontinent další a další uprchlíci. Podle OSN jich do Řecka dorazilo od začátku roku 46 tisíc – skoro dvě stovky z nich zemřely.

Jen během čtvrtka vylovily řecké pobřežní hlídky 24 utonulých uprchlíků včetně deseti dětí z moře poblíž ostrova Samos u tureckého pobřeží.