Podle amerických vědců se letošek stane nejteplejším rokem vůbec

New York - Letošní červen byl podle amerického Národního úřadu pro ovzduší a oceány (NOAA) nejteplejším šestým měsícem roku od počátku měření v roce 1880. Průměrná teplota povrchu pevniny a oceánů byla o 0,88 stupně Celsia vyšší než průměr 20. století, který tvořil 15,5 stupně. Letošní červen tak překonal i stejný měsíc loňského roku, který dosud držel teplotní rekord.
Vedra v Indii
Zdroj: REUTERS Autor: Anindito Mukherjee

Mimořádná byla podle NOAA ale celá první polovina roku, teplotní rekord pokořily hned čtyři měsíce. Od počátku ledna do konce června ležela teplota průměrně o 0,85 stupňů Celsia výše, než činil průměr. Celý první půlrok 2015 tak rovněž pokořil rekord, který dosud držela se 14,4 stupni Celsia první polovina roku 2010. „Je téměř vyloučené, že by se rok 2015 nestal nejteplejším zaznamenaným rokem,“ uvedla zástupkyně NOAA Jessica Blundenová.

Červen byl teplý téměř po celé planetě. Mimořádná vedra zasáhla především Španělsko, Rakousko a části Austrálie a Jižní Ameriky. V jižním Pákistánu kvůli horkům zemřelo přes 1200 lidí a v Indii vedro zabíjelo už v květnu - vyžádalo si tu přes 2000 životů.

  • Měsíční rekord vysokých teplot padl na světě od roku 2000 už pětadvacetkrát, měsíční rekord nízkých teplot ale naposledy v roce 1916.

Ledovce tají, sucho a horko zabíjí včely

Třeba u vědecké stanice v Grónsku bývalo před 8 lety v červenci minus 37 stupňů. Dnes je tam slunečno a kolem nuly. Jen 15 procent největšího ostrova světa nepokrývá trvale led. I ten ale začíná trpět teplem. „Za poslední dekády taje víc, než se stačí doplňovat sněhem,“ konstatoval odborník na ledovce z Univerzity v Montaně Joel Harper.

Na některých místech má ledový krunýř Grónska i přes tři kilometry. Teď se tenčí. „Za zvedání hladin moře může ze 40 procent Grónsko,“ poznamenal Harper.

V některých regionech Chile se k vysokým teplotám přidalo i sucho, které začalo hromadně zabíjet včely. Ekologové museli úly stěhovat do vlhčích oblastí. „Suché období bylo skoro rok dlouhé. Neměly se čím živit,“ uvedla agronomka Paula Pedrerosová. Historická minima hlásí také kanály a řeky v Asii. V Thajsku jsou bez vody miliony obyvatel.

O změnách klimatu se teď jedná na neformálním setkání v Paříži, které má připravit prosincový summit OSN, na němž se sejdou zástupci dvou stovek zemí. „Není to záležitost hlav států a vlád, týká se to všech obyvatel světa,“ prohlásil francouzský prezident Francois Hollande.

Video Červen byl nejteplejší za posledních 135 let
video

Červen byl nejteplejší za posledních 135 let

Červen byl nejteplejší za posledních 135 let

12:00 21.7.

Horizont: Rekordní vedra ve světě