Deset propuštěných Jemenců zůstane kvůli probíhající občanské válce v jejich domovině prozatím v Ománu. Další z bývalých vězňů z Guantánama se tento týden přesunul do Saúdské Arábie, kde se má začlenit do programu „nápravy radikálů“. Minulý týden byl do Kuvajtu po 13 letech propuštěn také Faíz Mohammed Ahmed al-Kandárí, podle Američanů „duchovní poradce“ a důvěrník Usámy bin-Ládina. I Kandárí se má zapojit do rehabilitačního programu pomáhajícího s návratem do společnosti.
Islamisty nepřevychováme, varuje americký generál
Mnoho odborníků na obranu však upozorňuje, že podobné programy nemůžou zaručit, že se propuštění nevrátí do řad teroristů. „Pravděpodobnost jejich návratu k džihádistům je extrémně vysoká,“ připustil v rozhovoru pro stanici Fox generál Jack Keane. „Většina lidí ví, že jakmile klesl počet zadržovaných pod dvě stovky, dostali jsme se na skupinu opravdových stoupenců islamismu, které těžko můžeme převychovat,“ dodal generál.

Boje o osud Guantánama vrcholí
Americký bezpečnostní analytik Ryan Mauro navíc připomíná, že „Kuvajt je dalek toho, stát se ideálním partnerem v boji proti terorismu“. Připomíná, že řada členů americké administrativy poukázala na tolerantní prostředí v Kuvajtu, díky němuž radikálové mohli rozpoutat džihád v Sýrii. „V roce 2014 jeden z úředníků ministerstva financí dokonce veřejně prohlásil, že se Kuvajt stal epicentrem pro získávání peněz pro teroristické skupiny v Sýrii,“ podotýká Mauro.
Věznici označil za zbytečnou a drahou, podle jeho názoru slouží jen jako „součást příručky pro nábor nepřátel“. S blížícím se koncem jeho mandátu se deportace vězňů z Guantánama urychlují.
V zařízení na východě Kuby, kritizovaném ochránci lidských práv a zřízeném před 14 lety zejména pro podezřelé z účasti na teroristických útocích na USA ze září 2001, zůstává podle posledních údajů Pentagonu okolo stovky vězňů.