Člen španělské královské rodiny poprvé před soudem: Začal proces s Cristinou

Ve Španělsku začal proces, v němž je z trestného činu obviněn člen královské rodiny. Padesátiletá králova sestra princezna Cristina v něm čelí obvinění z daňových podvodů. Jde o první podobné obvinění od znovuobnovení monarchie v roce 1975 a očekává se, že proces potrvá asi půl roku.

Princezna Cristina před soudem
Zdroj: ČTK/News Pictures/Thorton

Cristinina obhájkyně hned na začátku procesu podle očekávání požádala soud, aby uplatnil precedens, který umožní její mandantku obvinění zprostit. Princezně hrozí až osm let vězení.

Kauza Nóos, v níž je obviněno ze zpronevěry veřejných peněz či daňových podvodů 18 lidí, vypukla před pěti lety. Tehdy vyšlo najevo, že princeznin manžel, bývalý vrcholový házenkář Iňaki Urdangarin, defraudoval veřejné peníze. Jako spoluředitel nadace Instituto Nóos, podporující sportovní projekty v Katalánsku, v letech 2004–2006 využíval svého tehdejšího titulu vévoda z Palmy k získávání kontraktů od regionálních vlád, na něž pak najímal spřízněné firmy, a příjmy přesouval do daňových rájů. Celkem tak zpronevěřil asi šest milionů eur (asi 162 milionů Kč).

Video Zprávy v 16
video

Ve Španělsku začal soud se sestrou krále Filipa VI.

Ve Španělsku začal soud se sestrou krále Filipa VI.

Začal proces se členkou španělské královské rodiny

Vyvádění peněz z nadace se údajně dělo přes firmu, v níž Cristina figurovala jako spoluvlastník. Princezna to ale odmítla s tím, že o manželových aktivitách nevěděla. Soudce již v roce 2014 stíhání princezny v některých věcech zastavil. Rozhodl ale, že může být obviněna z daňových podvodů. Jelikož nynější obvinění nevznesl státní zástupce, ale skupina Manos Limpias (Čisté ruce), může být nyní Cristina obvinění zproštěna. Využit má být precedens z kauzy Botín z roku 2007.

Historického soudu se účastní tolik obhájců a novinářů, že musel být přesunut ze soudní budovy do komplexu na předměstí Palma de Mallorca, který se normálně používá k velkým školením státních úředníků. Soud se koná na Baleárách, protože mnoho z kontraktů, jež jsou předmětem kauzy, se týká právě těchto španělských ostrovů. Princezna či její manžel, kteří se jednání účastní, během prvních dnů procesu zřejmě nedostanou před soudem slovo.