Erdogan hájil prezidentský systém příkladem Hitlerova Německa

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhajoval svou snahu zavést v zemi prezidentský systém poukazem na příklad Německa za časů Adolfa Hitlera. Erdoganova slova dnes citovala turecká média, prezidentská kancelář ale jejich podání označila za „dezinterpretaci“. Prezidentova vládní Strana spravedlnosti a rozvoje prosazuje změnu ústavy a zavedení režimu, v němž je hlava státu zároveň šéfem výkonné moci.

Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kayhan Ozer

Nešťastný výrok padl po otázce novinářů, zda by bylo možné zavést prezidentský systém při zachování unitární struktury státu. „Příklady ve světě určitě existují. Podívejte se třeba na Hitlerovo Německo,“ odpověděl Erdogan podle tiskové agentury Dogan. 

Turecký vládní činitel později pro agenturu Reuters uvedl, že Erdoganova slova byla „vytržena z kontextu“. „Existují dobré a špatné příklady prezidentských systémů, důležité je zavést kontroly a protiváhy,“ dovysvětlil výrok. 

Obdobně hovořil i prezidentský úřad: „Erdoganovu metaforu s ‚Hitlerovým Německem‘ některé mediální zdroje zkreslily a použily je v opačném smyslu.“ Erdoganova slova prý měla ukázat jen to, že prezidentský systém může existovat v unitárním i federálním státě, i to, že prezidentský ani parlamentní systém nejsou zárukou proti zneužití moci. „Je nepřijatelné interpretovat prezidentova vyjádření jako kladný odkaz na Hitlerovo Německo,“ dodala kancelář.

Opozice se obává, že Erdogan chce neomezenou moc

Podle tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua je výsledek listopadových voleb, v nichž Strana spravedlnosti a rozvoje získala absolutní většinu, vzkazem od tureckých občanů, že prezidentský systém má být zaveden. Proislámská strana získala většinu v parlamentu, kde má 317 poslanců z 550. Není to ale dost na to, aby sama mohla schválit změny ústavy nebo vypsat referendum.

Opoziční strany vesměs souhlasí s nutností změnit ústavu, která stále nese pečeť vojenského převratu z roku 1980. Tvrdě ale vystupují proti zavedení prezidentského systému. Podle nich hrozí, že Erdogan, obviňovaný z autoritářských sklonů, by tímto způsobem získal prakticky neomezenou moc.