Jeden z klíčových spolupracovníků severokorejského vůdce zemřel při autonehodě

Při automobilové nehodě zemřel Kim Jang-kon (73), jeden z nejbližších spolupracovníků severokorejského vůdce Kim Čong-una. Oznámila to severokorejská tisková agentura KCNA. Kim byl tajemníkem vládnoucí Strany práce a šéfem jejího oddělení, které řídilo vztahy s Jižní Koreou. Jeho úmrtí ještě více zúžilo okruh lidí kolem „nejvyššího vůdce“.

Kim Jang-kon (vlevo) na snímku z října 2014
Zdroj: ČTK/AP Autor: Bae Jae-man

Kim Jang-kon byl „nejbližším soudruhem a pevným revolučním druhem“ vůdce Kima, napsala KCNA podle agentury Reuters. Podrobnosti o nehodě nesdělila.

„V současnosti nejsou žádné indície, které by vedly k závěru, že zpráva o dopravní nehodě je falešná. Důkazem jsou i zaslané kondolence od čínské a jihokorejské strany,“ podotknula Jana Hajzlerová, předsedkyně Česko-korejské společnosti.

Kim byl předním členem delegace, která v srpnu jednala se zástupci Jižní Koreje. Tehdejší jednání ukončilo napjaté období vojenských provokací kolem demilitarizované zóny.

Video Studio ČT24: Jana Hajzlerová, předsedkyně Česko-korejské společnosti
video

Studio ČT24: Jana Hajzlerová, předsedkyně Česko-korejské společnosti

Kim Čong-un koncem roku 2011 převzal moc v zemi po smrti svého otce Kim Čong-ila a od té doby se zbavil řady lidí, kteří jej obklopovali. V roce 2013 nechal popravit za údajnou vlastizradu svého strýce Čang Song-tcheka, tehdy druhého nejmocnějšího muže v zemi.