Vatikán schválil zázrak Matky Terezy a připravuje její svatořečení

Papež František schválil zázrak přisuzovaný Matce Tereze a je připraven vydat dekret o jejím svatořečení. Proslulá katolická misionářka by podle vatikánského listu Avvenire mohla být 4. září příštího roku prohlášena za svatou. Vatikánský klér tuto událost oslaví jako součást Svatého roku milosrdenství. „Svatý otec zmocnil Kongregaci pro otázky svatořečení, aby vyhlásila dekret, jímž se uznává zázrak blahořečené Terezy z Kalkaty,“ oznámil Vatikán v prohlášení.

Indická žena se dotýká v Kalkatě portrétu Matky Terezy
Zdroj: ČTK/AP Autor: Bikas Das

Žena, která za svou misionářskou činnost ve prospěch nemocných a chudých zejména v Indii získala světové uznání a obdržela Nobelovu cenu za mír, je pro své stoupence symbolem milosrdenství a dobročinnosti.

Zakladatelka řádu Misionářek milosrdenství, který má několik tisíc sester a působí ve více než stovce zemí světa, se zvláště díky svému působení v indické Kalkatě stala legendou již za svého života. Zemřela v roce 1997.

Datum kanonizace má potvrdit vatikánská konzistoř, napsal Avvenire. Druhý ze dvou zázraků, které jsou podmínkou svatořečení, byl potvrzen komisí expertů před třemi dny. Byl údajně zaznamenán při nevysvětlitelném uzdravení jistého pacienta v roce 2008 po modlitbě k Matce Tereze.

První zázrak, rovněž spojený s uzdravením pacienta, římskokatolická církev uznala před blahoslavením Matky Terezy.  Blahořečení provedl Jan Pavel II. v říjnu 2003 ve Vatikánu za účasti více než 150.000 lidí, katolíků, ale i muslimů. 

Video Spolupracovník ČT Josef Kašpar k rozhodnutí Vatikánu svatořečit Matku Terezu
video

Spolupracovník ČT Josef Kašpar k rozhodnutí Vatikánu svatořečit Matku Terezu

Spolupracovník ČT Josef Kašpar k rozhodnutí Vatikánu svatořečit Matku Terezu

Dramaturg ČT: Ke svatořečení Terezy zřejmě dojde v září

Profil

Matka Tereza

Narodila se jako Agnes Bojaxhiuová 27. srpna 1910 v nynějším hlavním městě Makedonie Skopji.

V 18 letech vstoupila v Dublinu do řádu loretánských sester a krátce nato odjela do Indie, kde složila řeholní slib a přijala jméno Tereza.

Aby mohla pomáhat chudým, vymohla si u papeže povolení odejít z kláštera. V roce 1950 jí přišla z Vatikánu odpověď schvalující novou kongregaci sester Matky Terezy, kterou pojmenovala Misionářky lásky.

Tento řád, jehož byla Tereza představenou 47 let, má dnes přes 4500 členek ve více než 130 zemích.

V květnu 1990 vznikl první dům Misionářek lásky i v Československu - ve slovenské Čadci. Krátce nato byla otevřena pobočka jejího řádu i v Praze.

Československo navštívila Matka Tereza poprvé již v roce 1984, podruhé přijela v roce 1990.