Chovanec u maďarského plotu: Čeští policisté jsou připraveni se sem kdykoliv vrátit

V případě, že o to Maďarsko požádá, jsou čeští policisté připraveni kdykoli se do země vrátit a pomoci s ostrahou hranice schengenského prostoru. Během své návštěvy Maďarska to dnes uvedl český ministr vnitra Milan Chovanec. V příhraničním Szegedu jednal se svým maďarským kolegou Sándorem Pintérem a prošel se rovněž podél plotu, který byl postaven na hranici mezi Maďarskem a Srbskem a u něhož slouží české policejní hlídky.

Ministr vnitra Milan Chovanec navštívil 13. prosince v Röszke české a slovenské policisty
Zdroj: ČTK Autor: Tereza Šupová

Padesátka českých policistů vyrazila na maďarsko-srbskou hranici na konci října a jejich mise za několik dnů končí. „Shodli jsme se na tom, že mise českých policistů na maďarském území byla přínosná a jsme připraveni se do Maďarska kdykoli vrátit. Naši policisté budou dále působit ve Slovinsku a nejpozději od února i v Makedonii,“ uvedl Chovanec na tiskové konferenci po jednání s Pintérem.

„Byli jsme schopni na modelu V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) vytvořit společné policejní jednotky a myslím si, že je to příklad i pro budoucí vývoj v Evropě,“ dodal český ministr. Jeho maďarský kolega působení českých policistů ocenil a spolupráci označil za velmi dobrou a harmonickou.

Pokud jde o celkové řešení migrační krize, Evropa podle Chovance pochopila, že musí přidat. I francouzský a německý ministr vnitra prý říkají nyní to samé, co Češi tvrdili již šest měsíců - že je potřeba budovat mezinárodní policejní jednotky, střežit schengenskou hranici, spolupracovat mezi zeměmi, ale rovněž diskutovat s Tureckem, přes které imigranti přicházejí do Evropy.

„Chci pevně věřit, že Evropa s touto iniciativou vstupuje na správnou cestu, že opustila debatu o kvótách a začíná se zaměřovat na věci, které budou fungovat. Kvóty fungovat nemohou,“ uvedl český ministr s tím, že podle posledních informací se dosud z navrhovaných 160 000 uprchlíků podařilo přesídlit jen 160.

Plot u Röszke na maďarsko-srbské hranici
Zdroj: Reuters
Autor: Tereza Šupová
 

Zatímco před několika měsíci u hraničního přechodu Röszke přes hranici přecházelo až deset tisíc uprchlíků denně, poté, co byl na zelené hranici vystaven plot, se migrační proud přesunul do Chorvatska a odtud do Slovinska. Do Maďarska nyní denně přichází jen asi pět až 15 uprchlíků, jsou ovšem dny, kdy nepřijde nikdo.

„Ve středu to bylo sedm ilegálních uprchlíků, byli ze Srí Lanky i z Kosova. Ze celou dobu toho našeho šestitýdenního působení tady jsme zajistili 179 ilegálních osob včetně několika převaděčů,“ popsal velitel české jednotky v Maďarsku Marek Hruška. Převaděči jsou podle něj čím dál tím sofistikovanější a uprchlíky si na cestě Evropou předávají.

„Setkali jsme se tady dokonce s tím, že v noci například srbští převaděči přecvaknou plot, nachystají díru, zapíšou si GPS data a stáhnou se od plotu. Pak ilegální skupinu posílají podle navigace a na dalších souřadnicích na ni čekají už další převaděči, kteří je odvážejí do Budapešti nebo směrem do Rakouska,“ dodal.

Čeští policisté slouží ve společných hlídkách se svými maďarskými a slovenskými kolegy a někdy se k nim připojí i maďarský voják. Směny jsou dvanáctihodinové, denní a noční, a policisté při nich často nachodí desítky kilometrů. 

Ministr vnitra Milan Chovanec a jeho maďarský kolega Sándor Pintér
Zdroj: ČTK
Autor: Tereza Šupová

Chovanec odmítl maďarskou kritiku kvůli Benešovým dekretům

Chovanec během návštěvy Maďarska komentoval také vyjádření předsedy maďarského parlamentu Lászla Kövéra pro páteční deník Právo. Český ministr je přesvědčen, že Kövér měl špatný den, když prohlásil, že Česká republika spolu se Slovenskem neměla být kvůli dekretům prezidenta Edvarda Beneše do Evropské unie vůbec přijata.

„Já pevně věřím, že předseda (maďarského) parlamentu měl špatný den, a pokud by ho snad neměl, tak postoj České republiky je jednoznačný. Máme jiná témata, jiné problémy, které bychom měli s našimi maďarskými partnery řešit. Téma Benešových dekretů je pro nás neměnné a nedotknutelné,“ řekl Chovanec.

Kövér v minulosti vystoupil s řadou kontroverzních prohlášení, některá z nich se týkala i problematiky etnických Maďarů v zahraničí. Před dvěma lety například řekl, že příslušníkům maďarské menšiny hrozí nebezpečí symbolické i reálné agrese a že byli v uplynulém roce vystaveni politickým bouřím.