Přiznání po 40 letech: V Chile zatkli jednoho z katů Pinochetova režimu

V Chile zatkli bývalého vojáka, který se v rozhlasovém pořadu přiznal k účasti na zabití 18 oponentů bývalého prezidenta Augusta Pinocheta. Policie 62letého Guillerma Reyese Rammsyho obvinila z vraždy spáchané v roce 1973. Za Pinochetova režimu bylo v Chile popraveno nebo zmizelo přes 3000 lidí.

Video Zprávy v 10
video

Přiznání po více než čtyřiceti letech

Rammsy ve středu zavolal do živě vysílaného diskusního rozhlasového pořadu oblíbené stanice Corazon Radio a řekl moderátorovi, že je na pokraji sebevraždy. Popsal svou nešťastnou lásku a pak začal líčit své mládí. Řekl, že krátce po puči, jímž byl svržen tehdejší prezident Salvador Allende, byl jako voják při popravách 18 lidí. „Po té první jsem plakal, ale poručík mne chválil, podruhé už se mi to líbilo,“ vyprávěl muž. „Byl jsem u 18 poprav, stříleli jsme lidi do hlavy a pak jsme těla vyhodili dynamitem do vzduchu, takže z nich nezbyl ani stín,“ prohlásil volající.

V pořadu sice své jméno neuvedl a neidentifikoval ani oběti, ale policie ho vypátrala a v pátek obvinila ze smrti dvou členů chilské Socialistické strany Freddyho Taberny Gallegose a Germána Palomina Lamase. Oba byli postaveni před válečné soudy a popraveni v říjnu a v listopadu 1973. Jejich těla se nikdy nenašla.

Rammsy v telefonátu popisoval, jak vypadal vojenský výcvik. „Poslali mne do Santiaga, kde jsem si přivykl mimořádnému násilí. Zjistil jsem, jakým ďáblem je člověk schopen se stát,“ řekl. Byl prý nucen zabíjet, protože vojáky, kteří odmítali, velitelé zabili.

Rammsy nedával v telefonátu najevo žádnou lítost a výroky týkající se jeho nešťastné lásky střídal s detailními popisy krutostí. Jeho zatčení ocenili ochránci lidských práv, kteří se snaží objasnit, jakým způsobem byli likvidováni nepohodlní odpůrci Pinochetova režimu. Nenašla se těla asi tisícovky obětí a vyšetřovatelé údajně nyní doufají, že k některým by je mohl Rammsy dovést.