Pákistán odmítl přijmout "své" migranty vyhoštěné z Evropské unie

Pákistán odmítl přijmout migranty, kteří byli do země deportováni z Řecka. Třiceti běžencům úřady nepovolily na letišti v Islámábádu vystoupit z letadla a stroj následně i s běženci odletěl zpátky do Evropy.

Členové ochranky letiště v Islámábádu
Zdroj: Reuters Autor: Faisal Mahmood

Pákistán počátkem listopadu oznámil, že pozastavuje dohody, které uzavřel s členskými zeměmi Evropské unie mimo Velké Británie ohledně přijímání vyhoštěných uprchlíků. Islámábád si tehdy stěžoval, že Pákistánci jsou často označováni za teroristy a bez dalšího zkoumání posíláni zpět do vlasti.

Před týdnem vysocí představitelé Pákistánu a Evropské unie vedli jednání s cílem urovnat spor ohledně nucených repatriací. Podle vysokého činitele EU Pákistán při těchto rozhovorech slíbil, že bude readmisní dohodu dodržovat.

Pákistánské ministerstvo ve čtvrtek sdělilo, že letadlem z Řecka do Islámábádu dorazilo 30 „neprověřených vyhoštěnců“. „Na rozkaz ministra vnitra úřady nedovolily těmto nelegálně vyhoštěným lidem a posádce opustit letadlo,“ konstatovalo ministerstvo ve svém prohlášení. „Navzdory tomu, že spory s Evropskou komisí byly urovnány, byly zde porušeny pákistánské zákony,“ dodalo ministerstvo.

Zůstat směli jen „prověření“ migranti

Podle mluvčího úřadu 19 „prověřených“ migrantů, kteří byli do Pákistánu vráceni, smělo v Islámábádu vystoupit z letadla. Důvod, proč totéž nebylo umožněno dalším třiceti, Pákistán nesdělil. Letadlo s třicítkou „neprověřených migrantů“ se poté vydalo na cestu zpět do Řecka.

Podle evropského statistického úřadu Eurostat jsou v poslední době Pákistánci sedmou největší skupinou žadatelů o azyl v EU.

Pákistánský ministr vnitra Čaundrí Nisar Ali Chán si v listopadu stěžoval, že většina unijních zemí vyhošťuje předpokládané Pákistánce, aniž si u pákistánských úřadů ověří jejich národnost a další podrobnosti. Do Pákistánu bylo podle něj loni vypovězeno 90 000 lidí různých národností. Podle statistik EU to bylo 21 000 lidí.