Peking pohltil dusivý příkrov smogu

Čínskou metropoli trápí pátým dnem za sebou extrémní znečištění ovzduší. Úřady nařídily továrnám a stavebním firmám, aby omezily činnost. Některé školy a dálnice byly uzavřeny. V ulicích je vidět množství lidí s ochrannými rouškami a čekárny zdravotnických zařízení se plní rodiči s dětmi, které si stěžují na dýchací problémy. Od neděle platí v hlavním městě oranžová, tedy druhá nejvyšší výstraha.

Koncentrace škodlivých prachových částic ve vzduchu dosahuje v Pekingu 600 mikrogramů na metr krychlový, v některých předměstských čtvrtích se v pondělí vyšplhala dokonce na hodnoty větší než 900 mikrogramů na metr krychlový.

Bezpečný limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací je přitom 25 mikrogramů na metr krychlový.

Siluety výškových budov metropole se ztrácejí v monotónní šedi a o blok či dva dál je stěží vidět. „Za letošek je to nejhorší den,“ míní Liou Fei-fie, která pracuje v internetové firmě. „Pálí mě v krku. Ale především si dělám starosti o zdraví svého sedmiletého dítěte,“ dodala.

Dětská nemocnice v centru Pekingu je plná pacientů a rodiče a prarodiče si zde stěžují na následky smogu na zdraví malých dětí. Kvůli smogu jsou teď prý děti náchylnější k chřipkám a bolení v krku.

„Vláda musí problém znečištění ovzduší řešit. Pokud se během pár let situace nezmění, uvažujeme o tom, že se odstěhujeme,“ uvedla Jin Li-na, která přivedla svou pětiletou dceru k lékaři s nosem ucpaným rýmou.

Stávající smogový oblak v Pekingu je připomínkou kritických problémů Číny se znečištěním ovzduší v době, kdy se čínský prezident Si Ťin-pching schází s dalšími světovými vůdci v Paříži na konferenci OSN o klimatických změnách, z níž by měla vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů.

Oranžová, tedy druhá nejvyšší výstraha platila v Pekingu naposledy před dvěma lety. Místní představitelé uvedli, že podle předpovědi počasí by se měla situace ve středu díky silnému větru zlepšit, takže zatím nepřistoupili k vyhlášení nejvyššího stupně pohotovosti.

Video Zprávy ve 12
video

Peking se dusí smogem

Úřady vyzvaly školy v Pekingu, aby zrušily veškeré venkovní aktivity a držely žáky ve třídách. Některé vzdělávací instituce dokonce výuku zrušily úplně. Snížená viditelnost rovněž přiměla úřady přerušit provoz na 1553 úsecích hlavních silnic a dálnic ve střední, východní a jižní Číně.

Hlavním zdrojem škodlivých emisí v Číně jsou průmyslové podniky a rostoucí počet automobilů na silnicích. S nástupem zimního období se k tomu ale přidalo spalování uhlí, které se především na severu země tradičně používá k vytápění domácností. Zimní počasí nastoupilo již v listopadu, který byl v Pekingu nezvykle chladný.

Video Události
video

Události: O uhlí přestává být v Číně zájem