Přihořívá... Hrobku Nefertiti máme na dosah, tuší vědci

Nové výzkumy výrazně zvýšily pravděpodobnost, že v hrobce faraona Tutanchamona v egyptském údolí králů existuje skrytá komora. Oznámil to egyptský ministr pro památky Mahmúd Damátí. Komora by podle britského egyptologa Nicholasa Reevese mohla skrývat
hrobku královny Nefertiti, která zemřela několik let před Tutanchamonem.

Tutanchamonova hrobka má skrývat i Nefertiti
Zdroj: Reuters Autor: Mohamed Abd El Ghany

„Dříve jsme říkali, že šance najít něco za zdmi je 60 procent. Nyní ale po předběžném zkoumání nově pořízených snímků říkáme, že je to pravděpodobné z 90 procent,“ sdělil Damátí. Egyptský ministr dodal, že radarové snímky a další nové údaje budou nyní odeslány expertnímu týmu v Japonsku k dalším analýzám, jejichž výsledky by měly být známy do měsíce.

Egyptolog Reeves na společné tiskové konferenci s Damátím v Luxoru oznámil, že povede ve spolupráci s Egypťany další pátrání po předpokládaných chodbách vedoucích k tajné komoře. Podle nich by se tam badatelé měli dostat během tří měsíců.

Tutanchamonova pohřební komora
Zdroj: Reuters
Autor: Mohamed Abd El Ghany

Egypťané prověřovali na popud Reevese severní stěnu hrobky infračerveným termografem už dříve a začátkem listopadu ohlásili, že konstatovali rozdílnou teplotu jednotlivých partií stěny. Sdělili tehdy, že bude nutné provést další průzkum.

Nové zkoumání trvalo tři dny a posílilo Britovu teorii. Podle ní byla Tutanchamonova hrobka původně hrobkou Nefertiti. Po faraonově smrti se před ni postavila hrobka pro Tutanchamona a obě hrobky byly odděleny zdí. „Jsem si tím dnes jistější, než jsem očekával,“ řekl Reeves.

Pokud by se teorie prokázala, bylo by objevení místa posledního odpočinku Nefertiti nejvýznamnějším egyptským archeologickým objevem tohoto století. Egyptologové si nejsou jistí, kde Nefertiti zemřela a kde je pohřbena. Nejčastěji se mluví o Armaně, což je 400 kilometrů severně od Luxoru, kde se také našla její busta.

Nefertiti žila ve 14. století před naším letopočtem. Byla hlavní manželkou krále Achnatona, který nastolil monoteistické náboženství zasvěcené bohu slunce Atonovi. Je také považována za nevlastní matku pozdějšího krále Tutanchamona, který zemřel v roce 1323 př. n. l. Její podobu zachytila slavná busta, která se našla v roce 1912 a jež se nyní vystavuje v berlínských muzejních sbírkách. Díky ní se Neferititi stala synonymem krásy.

Tutanchamonův hrob našel v roce 1922 Brit Howard Carter. Na rozdíl od jiných luxorských hrobek byl téměř neporušený a obsahoval 5000 předmětů, včetně slavné zlaté pohřební masky. Experti si dlouho lámou hlavu, proč je Tutanchamonova hrobka menší než hrobky jiných faraonů a proč její dispozice odpovídá spíše hrobkám tehdejších egyptských královen.