Krym zůstává bez proudu, generátory mají palivo jen na 25 dní

Aktivisté organizace Blokáda Krymu dál znemožňují ukrajinským energetikům obnovit na anektovaný Krym dodávku proudu, která byla přerušena o víkendu. Palivo pro generátory má vydržet 25 dní, elektřinu nedostávají ani dvě ukrajinské jaderné elektrárny, jejichž provoz zastavil automatický havarijní systém. Aktivisté žádají propuštění ukrajinských politických vězňů.

Aktivisté brání bezpečnostním silám na Krymu v přístupu ke zničenému sloupu elektrického vedení
Zdroj: Reuters

Na Krymu je situace stále kritická, proud je k dispozici jen ve velkých městech, navíc s častými výpadky. Mnohde nefunguje mobilní telefonické spojení, vázne hromadná doprava.

Energetická správa Krymu sestavila harmonogram, podle něhož postupně vypíná či zapíná jednotlivé krymské okresy. Ruský gubernátor Sevastopolu Sergej Meňajlo prohlásil, že město se musí připravit na dlouhé období omezené dodávky proudu. Až do odvolání byly například vypnuty všechny městské provozy dálkového vytápění.

Naděje je v propojení Krymu s Rostovskou jadernou elektrárnou 

Moskvou dosazený šéf Krymu Sergej Aksjonov vyzval obyvatele, aby byli připraveni na nejhorší. Vážný nedostatek proudu bude podle něj Krym sužovat do doby, než Rusko vybuduje alternativní dálkové elektrické vedení. Záchranu vidí ruská správa v propojení poloostrova s ruskou Rostovskou jadernou elektrárnou, která leží asi 700 kilometrů severovýchodně od Krymu. Dálkové vedení má podmořským kabelem přetnout Kerčský průliv a dovést proud do Simferopolu. 

Ruský vicepremiér Dmitrij Kozak oznámil, že projekt se má realizovat už do poloviny prosince. Nejpozději v lednu mají podle něj všechny krymské podniky fungovat normálně, vyloučeny ale ani potom nebudou výpadky dodávek pro domácnosti. 

Video Události: Ukrajina přitvrdila v rétorice ohledně Krymu
video

Události: Ukrajina přitvrdila ve své rétorice

Události: Ukrajina přitvrdila ve své rétorice

Studio ČT24: Krym je stále bez proudu

Palivo pro generátory na Krymu má vydržet 30 dní

Elektřina přestala na Krym proudit v noci ze soboty na neděli, kdy byly v Chersonské oblasti sousedící s obsazeným poloostrovem zničeny dva sloupy dálkového vedení. Na Krymu byl vyhlášen nouzový stav, protože nasazené dieselové generátory jsou schopny pokrýt jen asi čtvrtinu potřeb. Pondělí bylo vyhlášeno volným dnem, lidé nemusí do práce a děti do škol.

Aktivisté žádají propuštění vězňů

Organizace Blokáda Krymu, která je podle ukrajinských médií zřejmě za incident odpovědná, sdružuje radikální protiruské aktivisty a zástupce krymských Tatarů. Jejich mluvčí Mustafa Džemilev, poslanec ukrajinského parlamentu, prohlásil, že jednání o obnovení dodávek proudu se uskuteční až po osvobození ukrajinských politických vězňů zadržovaných na Krymu a v Rusku.

Na mysli měl zřejmě krymskotatarské aktivisty, kteří se na Krymu postavili do čela protestů proti loňské ruské anexi a byli zadrženi ruskou policií. V Rusku je kromě toho vazebně stíhána ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková, obviněná z podílu na smrti dvou ruských novinářů. Ukrajinský filmový režisér Oleg Sencov byl v srpnu za aktivní odpor proti ruské anexi odsouzen ke 20 letům vězení.

Zastavení dodávky proudu se dotklo i několika jihoukrajinských okresů v Chersonské a Mykolajivské oblasti. Postiženy byly mimo jiné Záporožská a Jihoukrajinská jaderná elektrárna, které leží severně od Krymu. Provoz v obou elektrárnách se po přerušení proudu automaticky zastavil. Džemilev ale prohlásil, že aktivisté blokující přístup k poškozeným sloupům obnovu dodávky proudu do jaderných elektráren umožní.

Přímo u poškozených sloupů je situace klidná. Pořádkové síly se zatím nesnaží vytlačit radikální aktivisty, shromážděné na místě incidentu. Členové organizace Blokáda Krymu sice otevřeli přístup opravárenských čet k přerušenému vedení, zahájení prací ale znemožňují. Obnova poškozených podpěr bude po zastavení blokády údajně trvat nejméně čtyři dny.

/*json*/{"map":{"lat":46.77537245467506,"lng":36.71369877919925,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":47.60326951283489,"lng":42.37198233604431,"type":"1","description":"Rostovská jaderná elektrárna"},{"lat":46.69089949154197,"lng":32.7117919921875,"type":"1","description":"Chersonská oblast"},{"lat":46.997114405385986,"lng":32.00592041015625,"type":"1","description":"Mykolajivská oblast"},{"lat":47.50677278068351,"lng":34.585068225860596,"type":"1","description":"Záporožská jaderná elektrárna"},{"lat":47.81035891969435,"lng":31.22361660003662,"type":"1","description":"Jihoukrajinská jaderná elektrárna"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Kyjev zahájil blokádu nákladního dopravního spojení s Krymem

Ukrajinské úřady zahájily blokádu nákladního automobilového a železničního spojení s anektovaným Krymem. Oznámila to na Twitteru kyjevská vláda. Opatření předcházel dopis prezidenta Petra Porošenka, který vládě navrhl spojení mezi Ukrajinou a anektovaným Krymem dočasně pozastavit. Premiér Arsenij Jaceňuk tento krok rovněž doporučil.

Přeprava nákladu na Krym a z okupovaného poloostrova vázne už od poloviny září, kdy se živelně rozhodli zastavit dopravní spojení aktivisté hnutí Blokáda Krymu. Premiér Jaceňuk zároveň pohrozil, že Kyjev „zrcadlově“ odpoví na plán Ruska zastavit s platností od 1. ledna příštího roku dovoz ukrajinských potravin do Ruska. Ministr vnitra Arsen Avakov prohlásil, že Ukrajina by měla zastavit jakékoli obchodní styky s anektovaným Krymem. Avakov rovněž podpořil zastavení dodávek proudu.