Kosatky už nebudou skákat na povel

Cvičené kosatky byly dlouhé roky hlavním tahákem zábavních show amerického řetězce Vodní svět. Inteligentní savci doplácejí na svou schopnost učit se. V zajetí ale prokazatelně trpí. Vedení parku v San Diegu nyní podlehlo soustavnému tlaku ochránců zvířat a kontroverzní předvádění kosatek ukončí.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Konec cvičených kosatek

Film Zachraňte Willyho o přátelství problémového chlapce a kosatky dokázal víc, než jeho tvůrci původně očekávali. V 90. letech odstartoval vlnu kritiky zábavních vodních show, kterou už nešlo zastavit.

Tlak veřejnosti a ochránců zvířat nakonec dolehl i na Vodní svět v San Diegu. Populární představení s kosatkami čeká příští rok poslední sezona a s plánovaným rozšiřováním současných atrakcí je konec. „Nasloucháme našim hostům. Jako společnost se vyvíjíme, pořád se měníme,“ ujistil ředitel Vodního světa Joel Manby.

Představení s kosatkami v San Diegu
Zdroj: Reuters
Autor: Mike Blake

Ke skončení předvádění kosatek přispěl i dva roky starý dokument Blackfish (Černý zabiják) od americké CNN. Poukazuje na utrpení a stres kosatek během výcviku. „Lidé přece mohou zažít něco podnětného a nemusejí přitom vidět uvězněná zvířata, která přišla o svůj život pro jejich zábavu,“ upozorňuje bývalý cvičitel kosatek John Hargrove.

Na svobodu se kosatky nedostanou

Co bude s kosatkami z parku dál, není zatím úplně jasné. Vedení je chce veřejnosti stále ukazovat, ale za zcela jiných podmínek. „Bude to zaměřené víc na jejich přirozené prostředí a také na jejich přirozené chování,“ ujišťuje Manby.

Organizace ochránců zvířat PETA ale dala najevo, že to stále nestačí. Jediným místem pro kosatky je podle ní oceán. „PETA vyzývá Vodní svět, aby udělal správnou věc: přestal chovat kosatky a vybudoval na pobřeží rezervace, které jim umožní chovat se tak, jak je pro ně přirozené,“ uvedl ředitel organizace Ben Williamson.

Úplné svobody se ale kosatky žijící roky v zajetí už dočkat nemohou, i když za to řada aktivistů bojuje. V minulosti takový pokus selhal, a to přímo u Willyho. Zatímco ve filmu svou svobodu získal, jeho představitel Keiko po vypuštění v oceánu osiřel a nikdy se nenaučil lovit. Zemřel podvyživený a oslabený v roce 2003.