Migranti na Vánočním ostrově rozpoutali nepokoje

Australská opozice vyzývá vládu k prošetření podmínek v uprchlickém centru na Vánočním ostrově. Nepokoje tu vznikly po té, co jeden ze zadržených zemřel při sobotním pokusu o útěk. Několik dalších pak část centra podpálilo. Na Vánoční ostrov, který je australským územím, se pokoušejí dostat uprchlíci na lodích cestou z Indonésie.

Migrační centrum na Vánočním ostrově
Zdroj: ČT24

Požáry poničily lékařská, vzdělávací a sportovní zařízení. Hlídači byli z tábora z bezpečnostních důvodů odvoláni a úřady přiznávají, že nemají situaci pod kontrolou.

Austrálie uplatňuje velmi přísnou přistěhovaleckou politiku, znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea či na australském ostrově Manus a na Vánočním ostrově. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převaděčstvím a nelegální migrací. Kritici ale poukazují na špatné životní podmínky v táborech.

Australské ministerstvo pro přistěhovalectví v prohlášení odmítlo, že by se na Vánočním ostrově jednalo o „rozsáhlé nepokoje“, situace v uprchlickém centru je ale podle něj „napjatá“. 

Video Studio 6
video

V australském migračním centru na Vánočním ostrově zuří nepokoje

Nepokoje podle ministerstva rozdmýchala skupina Íránců, kteří v neděli zahájili poklidný protest po úmrtí jednoho z íránských Kurdů, jenž z tábora utekl v sobotu. Mužovo tělo bylo nalezeno v neděli pod nedalekým útesem. Ian Rintoul z australské organizace na pomoc uprchlíkům Refugee Action Coalition prohlásil, že Íránec „trpěl důsledky dlouhodobého svévolného zadržování“. „Říkal ostatním z tábora, že už další zadržování nezvládne a chce 'ven',“ sdělil Rintoul.

Vánoční ostrov se nachází na odlehlém místě, 2650 kilometrů severozápadně od australského Perthu a 380 kilometrů jižně od indonéského ostrova Jáva. V táboře je v současnosti 203 lidí; jsou tu rovněž zadržováni cizinci, kteří čekají na vyhoštění z Austrálie.

/*json*/{"map":{"lat":-10.470221968685719,"lng":105.57350390834188,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/