Rusko žádá jasné vymezení skupin bojujících v Sýrii

Rusko žádá, aby bylo před novým kolem jednání o syrské krizi jasně stanoveno, které skupiny jsou teroristické a které patří k opozici. Na setkání se zvláštním zmocněncem OSN Staffanem de Misturou to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. O Sýrii jednali minulý týden ve Vídni zástupci 17 států včetně spojenců Damašku, tedy Ruska a Íránu.

Sergej Lavrov a zvláštní zmocněnec OSN Staffan de Mistura
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Arťjom Korotajev

Syrská opozice by měla podle Lavrova sestavit jednu delegaci, která by se zúčastnila dialogu se syrskou vládou. De Mistura řekl, že OSN je připravena okamžitě tento dialog zahájit v Ženevě v režimu čtyř pracovních skupin. O zprostředkování těchto rozhovorů se OSN pokusila v minulosti už dvakrát, ale bez úspěchu. Obě syrské strany se tehdy rozešly rychle kvůli sporům o to, zda má prezident Bašár Asad právo zůstat u moci.

Lavrov prohlásil, že Rusko podporuje de Misturovo úsilí přispět k řešení krize. Vracel se ale k vídeňským jednáním, která by měla pokračovat do několika týdnů. Minulý týden na nich nebyli zástupci syrské vlády ani jejích oponentů. Lavrov do Vídně minulý týden přinesl seznam opozičních skupin, které by měly být podle Ruska do jednání zapojeny. Podobný seznam připravila také Saúdská Arábie.

Video Zprávy
video

OSN je připravena okamžitě zahájit dialog o budoucnosti Sýrie

Lavrov řekl, že je nezbytné si vyjasnit, které ze skupin by měly být přizvány k rozhovorům. Kromě toho je třeba identifikovat extremistické formace, na něž by se nevztahovalo případné ujednání o příměří.

Cílem vídeňských rozhovorů je dosáhnout příměří a ustavit přechodnou syrskou vládu, která zemi dovede k volbám. Nepřehledná situace na bojišti ale vyjednání klidu zbraní značně komplikuje.

Putin konzultoval situaci v Sýrii s Erdoganem

O vídeňských rozhovorech jednali telefonicky také prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Turecko poslalo na vídeňská jednání svého ministra zahraničí a Putin s Erdoganem se dohodli, že se sejdou na okraj summitu skupiny zemí G20, který se bude konat 16. listopadu v Turecku. Ankara patří na rozdíl od Moskvy k odpůrcům Asada, avšak Erdogan podle ruských médií Putinovi řekl, že je připraven k jednání o Sýrii s Ruskem.

Ruská armáda v Sýrii údajně útočí proti teroristům z organizace Islámský stát (IS), podle západních i syrských zdrojů jsou ale terčem náletů i oddíly umírněné opozice bojující proti armádě prezidenta Bašára Asada. Ochránci lidských práv z mezinárodních nevládních organizací v minulých týdnech opakovaně upozorňovali i na to, že při ruských náletech zahynuly desítky civilistů.