Parlament v Maďarsku odmítl kvóty EU na uprchlíky

Maďarský parlament odmítl povinné kvóty pro rozdělení migrantů mezi jednotlivé členské země EU. Ve schváleném usnesení nesouhlasí s tímto záměrem Bruselu, jenž se nelíbí ani české vládě a který důrazně odmítlo i Slovensko.

Usnesení odhlasovali poslanci z vládní strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, z koaliční Křesťanskodemokratické lidové strany a z krajně pravicového hnutí Jobbik. Dali tak vládě volné ruce k tomu, aby zahájila právní kroky proti EU s cílem zabránit zapojení země do tohoto systému kvót.

Orbánův kabinet dal minulý týden najevo, že počká na stanovisko parlamentu k tomuto problému, než se rozhodne jít do právního sporu s Evropskou komisí. O žalobě na EK uvažuje i slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda povinné kvóty migrantů rovněž důrazně odmítá.

Podle schváleného usnesení maďarských zákonodárců nemá Evropská komise potřebný právní základ pro stanovení povinných kvót, protože by tím vstoupila v platnost automatická procedura bez jednání s dotčenými členskými státy.

Uprchlíci u maďarského přechodu Barcs
Zdroj: ČTK/AP

Budapešť ročně uděluje azyl jen několika stovkám žadatelů a odmítá ekonomické migranty. S cílem zabránit tisícům uprchlíků, kteří nepřetržitě proudí do EU z Blízkého východu, Asie a Afriky, aby pronikaly do Maďarska, nechala vláda postavit ploty na hranicích se Srbskem a Chorvatskem. Tím se trasa běženců, toužících dostat se hlavně do Německa, odklonila přes Slovinsko.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která původně migrační vlnu podnítila vstřícným postojem k uprchlíkům, se nyní v Unii zasazuje o solidaritu mezi členskými státy, jež by zátěž rozložila. K tomu by měly sloužit kvóty pro rozdělení migrantů.