Turecká policie vtrhla do sídla opoziční mediální firmy. Pár dní před volbami

Turecká policie obsadila sídlo opoziční mediální společnosti, jež je údajně napojena na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který je kritikem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Policisté při zásahu, který se uskutečnil jen pár dní před plánovanými nedělními předčasnými parlamentními volbami, použili slzný plyn a vodní děla. Kritici obviňují prezidenta, že před volbami umlčuje hlas opozice.

Zaměstnanci mediální společnosti Koza-Ipek Holding se v sídle firmy pokusili zabarikádovat
Zdroj: REUTERS Autor: Usame Ari

Policie uvedla, že cílem akce bylo naplnit soudní příkaz, podle kterého má být firma Koza-Ipek Holding řízena správcem do té doby, než se vyšetří její údajné napojení na Gülena. Vláda hnutí obviňuje z pokusů o destabilizaci země a prokuratura ho označila za teroristickou organizaci.

Před istanbulským sídlem společnosti, která vlastní mimo jiné televizní stanice Kanaltürk a Bugün TV, se ráno shromáždilo asi 500 lidí, mezi nimiž byli zaměstnanci zmíněných televizí, jejich stoupenci či opoziční poslanci. Policisté se s nimi střetli a poté si s pomocí slzného plynu a vodních děl prorazili cestu do budovy a doprovodili nově jmenované správce dovnitř.

Venku mezitím demonstranti provolávali hesla jako „Svobodná média nelze umlčet!“. Na televizních záběrech bylo vidět, jak si demonstranti chrání obličeje deštníky před slzným plynem a jak policie některé z nich zatýká.

Erdogan touží po změně ústavy a zavedení prezidentského systému

Prezidentova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) se ve volbách 1. listopadu bude snažit získat parlamentní většinu. V červnovém hlasování totiž na většinu nedosáhla a nepodařilo se jí s ostatními stranami dohodnout se na koalici. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby Turecko vyzval, aby „zachovalo univerzální demokratické hodnoty... včetně svobody projevu a shromažďování, a samozřejmě přístupu k médiím a informacím“.

Demonstrace proti policejnímu zátahu v budovách Koza-Ipek Holding
Zdroj: REUTERS
Autor: Osman Orsal

Pár dní před hlasováním atmosféra v Turecku houstne. Demonstrací po celé zemi přibývá. Turci v neděli rozhodnou, jestli vládu dokáže sestavit jediná strana - v čele s prezidentem Erdoganem. V takovém případě se AKP otevře cesta ke změně ústavy, která v zemi zavede prezidentský systém. Podle kritiků novodobý sultanát.