Silné zemětřesení v Asii si vyžádalo stovky mrtvých a zraněných

Přes 200 mrtvých a na devět stovek zraněných si vyžádalo zemětřesení o síle 7,5 stupně, které zasáhlo velkou oblast jižní Asie. Otřesy měly epicentrum v severovýchodním Afghánistánu, zasáhly ale i sever Pákistánu a byly citelné i v Kábulu a indickém Dillí. Tragická bilance ale zdaleka není konečná: počet obětí takřka každou minutou stoupá, jak se k úřadům dostávají informace z postižených odlehlých oblastí.

Následky zemětřesení v Afghánistánu
Zdroj: Reuters

Češi mezi oběťmi pravděpodobně nejsou, české ministerstvo zahraničí to ani nepředpokládá a podle své mluvčí Ireny Valentové je v kontaktu s ambasádami. Podle posledních informací jsou všichni registrovaní Češi v Pákistánu v pořádku.

V Afghánistánu usmrtily otřesy nejméně 33 lidí a 200 dalších bylo zraněno. V provincii Tachár zahynulo 12 žákyň dívčí školy, které se při zemětřesení snažily utéct z chvějící se budovy. Dalších 30 školaček muselo být hospitalizováno. Mrtví, zranění a rozsáhlé škody jsou hlášeny i z Dželálábádu v provincii Nangarhár na východě země a z provincie Badachšán. Ve dvou venkovských oblastech nedaleko epicentra otřesů byly zničeny stovky domů.
Video Události
video

Otřesy na afghánsko-pákistánském pomezí berou další životy

Otřesy na afghánsko-pákistánském pomezí berou další životy

Mezi oběťmi tragédie by neměli být žádní Češi

Počet obětí zemětřesení stále roste

Afghánský výkonný premiér Abdulláh Abdulláh prohlásil, že to bylo „nejsilnější zemětřesení, které země zažila za posledních několik desetiletí“. „Máme zprávy o těžkých ztrátách, přesné údaje vládní úřady zveřejní později,“ dodal. Svolal mimořádnou schůzku představitelů úřadu pro řešení katastrof a vyzval nemocnice a lékaře, aby byli připraveni na příval zraněných.

Desítky mrtvých a stovky zraněných hlásí i sever Pákistánu, kde patří k nejhůře postiženým oblastem údolí Svát v provincii Chajbar Pachtunchvá, kmenová území při hranici s Afghánistánem a město Péšávar. Většinu obětí pohřbily zřícené domy. Do postižených oblastí byla vyslána armáda. 

„Zemětřesení bylo tak silné, že mnou házelo z jedné strany ulice na druhou. Nikdy jsem nic takového nezažil. Jsou tady obrovské škody, můj dům se zřítil, ale díky Bohu mé děti i já jsme vyvázli bez újmy,“ prohlásil sedmačtyřicetiletý pákistánský novinář Gúl Hammád Farúkí z Čitrálu v provincii Chajbar Pachtunchvá.

Americká geologická služba USGS původně stanovila sílu otřesů na 7,7 stupně, postupně ji ale snížila na 7,5 stupně. Zemětřesení vycházelo z hloubky 213 kilometrů a mělo epicentrum v odlehlé afghánské provincii Badachšán v pohoří Hindúkuš, 82 kilometrů jižně od Fajzábádu.

/*json*/{"map":{"lat":34.73062860593441,"lng":77.15677392968749,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[{"lat":37.08524966052054,"lng":71.85277532484793,"radius":256349.72848428422,"strokeColor":null,"strokeOpacity":null,"strokeWeight":null,"fillColor":null,"fillOpacity":null}],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Ve velké části Kábulu byly přerušeny dodávky elektřiny. Otřesy trvající 45 vteřin tam rozechvěly budovy, jimž praskaly zdi. V celém Afghánistánu jsou prý také problémy s telefonickým spojením. V Islámábádu lidé v panice vybíhali z domovů a odříkávali modlitby z koránu. Stejně tak byly otřesy citelné i v indické metropoli Dillí, odkud ale škody zatím nejsou hlášeny. Budovy se zde rozhoupaly krátce po poledni.

Pohoří Hindúkuše je seizmicky aktivní region. Před deseti lety, 8. října 2005, otřesy půdy o síle 7,6 stupně usmrtily v severním Pákistánu asi 75 tisíc lidí.