Írán začne během několika dní odpojovat uranové centrifugy

Teherán v řádu dní začne odpojovat centrifugy na obohacování uranu, jak požaduje mezinárodní dohoda o íránském jaderném programu. Výměnou za značné ústupky a rozsáhlou kontrolu íránských jaderných provozů má mezinárodní společenství zrušit sankce, kterým Teherán kvůli spornému nukleárnímu programu čelí.

Hlavní íránský vyjednávač Abbás Arákčí
Zdroj: Reuters Autor: Heinz-Peter Bader

Hlavní íránský vyjednávač Abbás Arákčí po vídeňském jednání se zástupci šesti mocností (USA, Ruska, Číny, Velké Británie, Německa, Francie) řekl, že očekává naplnění dohody do konce roku.

Teherán podle Arákčího vede úspěšné vyjednávání s nejmenovanou zemí, která odkoupí obohacený uran a na oplátku za to poskytne přírodní uran. Ke zmíněnému odstavování centrifug Arákčí řekl, že započne po příslušném prezidentském nařízení, které se očekává během několika dní.

Írán v neděli Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni sdělil, že hodlá naplnit své závazky a umožní inspektorům agentury větší přístup do svých jaderných zařízení. Neděle byla jedním z milníků dohody, neboť uběhlo 90 dní ode dne, kdy ji Rada bezpečnosti OSN potvrdila. Tento den byl označen jako „den přijetí“. Sankce mají být definitivně zrušeny v „den verifikace“, kdy MAAE ověří proces plnění všech podmínek dohody.

Video Írán začne odpojovat centrifugy na obohacování uranu
video

Írán začne odpojovat centrifugy na obohacování uranu