Útočník, který pobodal kolínskou starostku, sympatizoval s krajní pravicí

Viník sobotního útoku na starostku Kolína nad Rýnem Henrietu Rekerovou měl blízko ke krajní pravici. Dřívější spekulace médií během pondělí potvrdily německé úřady. 44letý útočník byl řadu let aktivní v rámci německých ultrapravicových stran a čile vystupoval také na radikálních internetových fórech. Rekerová, která po útoku utrpěla vážná zranění, nedělní volby s přehledem vyhrála.

Video Události
video

Vyhrála volby, o čemž kvůli kómatu zatím neví

Strůjce útoku byl dlouhodobě nezaměstnaným malířem a lakýrníkem. Je známo, že již na počátku devadesátých let v Bonnu udržoval kontakty s neonacistickou Svobodnou německou dělnickou stranou (FAP). Tu soud v roce 1995 kvůli její agresivitě zakázal.

Své sympatie nyní projevoval krajně pravicové Národnědemokratické straně Německa (NPD) a občas také vystupoval na radikálních internetových fórech. Podle německé tajné služby byl v roce 1994 v Lucemburku zadržen za účast v pochodu k uctění někdejšího předního nacistického pohlavára Rudolfa Hesse.

Místo útoku v centru Kolína
Zdroj: ČTK/AP

Tajná služba dále uvádí, že útočníka považuje jen za okrajovou postavu neonacistického hnutí. Zadržen byl ihned po činu, ke kterému se přiznal. Uvedl také, že ho k němu vedla nenávist vůči cizincům a nesouhlas s německou uprchlickou politikou.

Rekerovou, která leží s vážnými zraněními v nemocnici, muž napadl v sobotu během předvolební kampaně. Na tržišti v městské části Braunsfeld ji sekl mačetou do krku.