První řecký hotspot vznikne na Lesbosu do deseti dnů

Řecko během následujících deseti dnů otevře na ostrově Lesbos první záchytné středisko pro migranty. Takzvané hotspoty se s pomocí Evropské unie mají starat o identifikaci uprchlíků a vybírat z nich ty, kteří mají šanci získat v Unii azyl. Další přijímací střediska by měla v nejbližší době vzniknout ještě na ostrovech Kos, Samos, Chios a Leros.

Na otevření záchytných středisek v zemích, kudy do Unie proudí nejvíce migrantů, se představitelé osmadvacítky dohodli už na červnovém summitu v Bruselu. Právě v těchto zařízeních by měli úředníci určovat, zda migranti mají šanci získat v některé ze zemí EU azyl, nebo zda jde o ekonomické migranty, kteří by se měli vrátit zpět do země původu.

„Musíme vědět, kdo klepe na naše dveře,“ odůvodnil potřebnost středisek lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, který jako zástupce nynější předsednické země EU do Atén přicestoval společně s eurokomisařem.

Záchytná střediska jsou podle Bruselu jednou z cest, jak alespoň utlumit příliv migrantů do Evropy. Jen do Řecka od ledna připlulo více než 400 tisíc lidí, valná většina z nich ale poté pokračovala v cestě do dalších západních zemí, zejména do Německa.

/*json*/{"map":{"lat":39.34089509568215,"lng":26.256982666015585,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/