Devatenáct mrtvých po náletu na Lékaře bez hranic - zřejmě útočilo letectvo USA

Nejméně 19 lidí zahynulo při náletu na nemocnici humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) v severoafghánském Kunduzu. Vážně zraněno bylo 37 lidí, další se pohřešují. Mluvčí armády USA připustil, že se nemocnice mohla neúmyslně stát terčem útoku amerického letectva, incident se ale vyšetřuje. Prezident Barack Obama už se přesto za tragédii omluvil. V oblasti bojuje afghánská armáda s Talibanem, americké stíhačky poskytují vládním vojákům vzdušnou podporu.

Personál nemocnice MSF v Kunduzu po zásahu budovy bombami
Zdroj: Reuters Autor: Medecins Sans Frontieres

Mezi oběťmi je 12 pracovníků MSF a sedm pacientů z jednotky intenzivní péče, z toho tři děti. Mezi těžce zraněnými je 19 zaměstnanců zdravotnického zařízení, které je po útoku vážně poškozené. Pohřešují se zaměstnanci MSF i pacienti. Lékaři bez hranic uvedli, že jejich úrazové centrum dostalo několik zásahů. Ředitel operací Bart Janssens řekl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci „hluboce šokovalo“, a upozornil na dopady útoku pro dostupnost zdravotní péče v Kunduzu.

Šlo o válečný zločin?

MSF útok ostře odsoudila a důrazně žádá o vyjasnění, co se přesně stalo a jak k této strašné tragédii mohlo dojít. „Nemůžeme přijmout, aby se o tak příšerné ztrátě životů hovořilo pouze jako o vedlejších ztrátách,“ uvedla organizace na Twitteru.

Podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna by bombardování nemocnice mohlo být válečným zločinem, pokud se prokáže, že šlo o záměr. Tato „hluboce šokující“ událost by podle něj měla být rychle, důkladně a nezávisle vyšetřena. „Nemocnice, ve kterých se nacházejí pacienti a zdravotnický personál, se nikdy nesmějí stát cílem útoku,“ uvedl zvláštní vyslanec OSN pro Afghánistán Nicholas Haysom.

Nemocnice MSF v Kunduzu po náletu
Zdroj: ČT24

Lékaři bez hranic uvedli, že informovali Washington i Kábul v minulých dnech o přesné poloze úrazového centra – naposledy 29. září. Bombardování, které začalo ve 2:08, ale pokračovalo i více než půl hodiny i poté, co MSF upozornila americké a afghánské vojenské činitele, že nemocnice byla zasažena. Podle nejmenovaného činitele MSF bomby do blízkosti zdravotnického zařízení dopadaly do 3:15 ve zhruba čtvrthodinových intervalech.

V době útoku bylo v traumacentru více než 180 pacientů a zaměstnanců. Jde přitom o jediné takové zdravotnické zařízení v severovýchodní oblasti Afghánistánu, které bezplatně poskytuje život zachraňující úrazovou péči. Vládní nemocnice v Kunduzu je mimo provoz.

Kdo jsou oběti? Češi ani Slováci mezi nimi nejsou

Lékař Ádil Akbar agentuře AP řekl, že při bombardování byl zasažen operační sál, urgentní příjem a další části nemocnice. „Podařilo se mi po útoku utéct, ale vím, že se pohřešují někteří zaměstnanci i pacienti,“ prohlásil.

Video Události
video

Události: Lékaři bez hranic pod palbou

Události: Lékaři bez hranic pod palbou

Gruber pro ČT: Jde o bezprecedentní útok

Devět zaměstnanců Lékařů bez hranic zemřelo při bombardování nemocnice

Odkud oběti z řad pracovníků organizace pocházely, organizace zatím nezveřejnila. Pražská kancelář MSF ale v tiskové zprávě uvedla, že mezi zabitými nejsou Češi ani Slováci. Ředitel české pobočky organizace Pavel Gruber řekl České televizi, že jeden český lékař měl na místo původně odletět ráno. Mezi mrtvými podle dostupných zpráv nejsou cizinci.

Ředitel Lékařů bez hranic v ČR Pavel Gruber

Ředitel české pobočky MSF Pavel Gruber

„Že by naše nemocnice byla takto bombardována, je skutečně velmi výjimečné. K podobným útokům sice došlo dříve v Sýrii, nicméně v Kunduzu věděly obě bojující strany, kde naše nemocnice leží, obě měly GPS souřadnice. Toto je mimořádný a bezprecedentní útok.“

Ředitel české pobočky MSF Pavel Gruber

Ukrývali se v nemocnici teroristé?

Mluvčí jednotek USA působících v Afghánistánu Brian Tribus uvedl, že „americké síly provedly letecký útok ve čtvrt na tři ráno místního času proti osobám, které je ohrožovaly“. Podle afghánského ministerstva vnitra bylo během náletu zabito 10 až 15 „teroristů“, kteří se údajně v nemocnici ukrývali.

Americký ministr obrany Ash Carter zdůraznil, že Spojené státy se ve spolupráci s afghánskou vládou nadále snaží zjistit, jak k vzdušnému úderu na nemocnici došlo. Podle USA měl nálet za cíl ozbrojence Talibanu, kteří stříleli přímo na příslušníky amerických sil, a došlo k němu v sousedství nemocnice. Velitel spojeneckých sil v Afghánistánu vedených Američany John Campbell po bombardování vyjádřil afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu soustrast.

Nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu

Lékaři bez hranic v kunduzské nemocnici od začátku současných bojů ošetřili skoro čtyři stovky lidí. Úrazové centrum, které se nachází v několika budovách v rezidenční čtvrti na východě města, muselo zvýšit kapacitu z 92 lůžek na 150, přičemž pacienti leželi i v kancelářích, vyšetřovnách a na chodbách. V nemocnici skončili s vážnými poraněními břicha, končetin nebo hlavy. Zatím není jasné, zda bude nemocnice moci dále fungovat. 

/*json*/{"map":{"lat":36.73865741309526,"lng":68.87240347031815,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Boje kolem Kunduzu trvají šest dní. Radikálnímu Talibanu se podařilo v pondělí nečekaně zmocnit města a zaznamenat první velké vítězství za 14 let trvání bojů. Afghánská armáda sice město ve čtvrtek dobyla zpět, bojovníci však v některých čtvrtích stále afghánským jednotkám vzdorují. Podle dostupných zpráv se bojuje zejména v oblasti letiště.