Koalice zadržela íránskou zbrojní zásilku pro rebely v Jemenu

Koalice pod vedením Saúdské Arábie zadržela íránskou loď s nákladem zbraní určených pro jemenské povstalecké šíity. Koaliční vojska se zapojila do konfliktu mezi šíitskými povstalci a vládou od března. Tvrdí, že s pomocí povstalců se právě Írán snaží prosadit svůj vliv v Jemenu.

Hlídky u jemenského pobřeží
Zdroj: Reuters

Na palubě zadrženého plavidla bylo 14 íránských námořníků. Al-Arabíja uvedla, že součástí dodávky byly protipancéřové a protitankové střely a rovněž naváděcí systém.

Další zadržené dokumenty dokládají, že loď byla zaregistrována na jméno íránského občana a formálně měla sloužit k rybolovu.

Boje mezi rebely a vládními jednotkami mezitím stále probíhají. Šíité tvrdí, že bojují proti zkorumpované vládě v Saná, ale Saúdská Arábie a její spojenci od začátku konfliktu považují povstalce za skupinu, jejímž prostřednictvím se snaží Írán rozšířit svůj vliv na Jemen. Teherán to popírá a přiznává jen politickou a humanitární podporu šíitům, nikoli vojenskou.

Zničené čtvrti metropole Saná
Zdroj: ČTK/AP

Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí však prohlásil, že je Írán nebezpečnější než teroristická organizace Al-Káida a hlavní spojenec šíitských bojovníků. Írán se podle něj systematicky vměšuje do vnitřních záležitostí Jemenu a jeho revoluční gardy cvičí lidi, kteří pak odjíždějí bojovat do Jemenu.

Šíité obsadili Saná před rokem a pak postupovali dále na jih. Letos v březnu se do bojů proti nim připojila arabská koalice. Boje si od té doby vyžádaly zhruba 4500 obětí, z nichž přes 2300 byli civilisté.

Boje stále pokračují v centrální části země, ale i na jihu a na severu. Kmenoví bojovníci, kteří stojí na straně vlády, podle dnešních zpráv dobyli ve středním Jemenu strategickou přehradu, avšak ztratili pozici poblíž jihojemenského přístavu Aden. Právě do Adenu se nedávno z exilu vrátila vláda a také Hádí.