Když bude nejhůř, použijeme sílu, varuje rakouská ministryně

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová varovala, že Vídeň by mohla použít sílu, pokud se v Rakousku začnou hromadit uprchlíci v důsledku toho, že je Německo přestane pouštět přes společnou hranici na své území. Lidovecká politička ale zdůraznila, že země bude nadále spolupracovat se svým sousedem ve snaze migrační proud urychlit.

Miklová-Leitnerová znovu vyzvala k celoevropskému řešení migrační krize. „Musíme si uvědomit, že pokud nenastane evropské řešení, zbývají jen dvě možnosti. Buď budeme postupovat stejně jako dosud, nebo zkrátka budeme na hranicích postupovat přísněji, což také znamená s nasazením síly,“ prohlásila ministryně.

„Pak budeme vídat záběry jako z Makedonie, toho si musí být každý vědom,“ podotkla ministryně. Pokud se budou před hranicí hromadit uprchlíci, zbude jen jedna možnost – a to její úplné uzavření.

Johanna Miklová-Leitnerová
Zdroj: Reuters
Autor: Heinz-Peter Bader

Německo na společné hranici s Rakouskem provádí kontroly, což vede k hromadění uprchlíků na rakouské straně, zejména v Salcburku. Drtivá většina uprchlíků, kteří do Rakouska přicházejí převážně přes Maďarsko, má namířeno dále do Německa.

V Makedonii vyvolal tvrdý postup makedonské policie ostrou kritiku organizací na ochranu lidských práv. Použití oslepujících granátů a slzného plynu proti uprchlíkům vyvolalo znepokojení i v OSN.

Rakouský kancléř Werner Faymann řekl, že očekává, že Německo bude nadále přijímat syrské uprchlíky před občanskou válkou a že běženci budou přes hranice nadále převáženi zvláštními vlaky.

Německo obnovilo kontroly na svých hranicích s Rakouskem před více než dvěma týdny a omezilo železniční spojení se sousedem ve snaze zpomalit a usměrnit příliv uprchlíků. Naopak Rakousko příchodu uprchlíků z Maďarska nijak nebrání a pomáhá imigranty převážet k německé hranici.

V září přišlo do Bavorska 179 tisíc běženců, jen během pondělí jich bylo deset tisíc. Bavorský premiér Horst Seehofer řekl, že země se při pomoci uprchlíkům dostala na hranici svých možností.