Uprchlická vlna dopadá na politiku. V Horních Rakousech uspěli populisté

Výsledky regionálních voleb v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy ukázaly výrazné posílení pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Ta získala 30,4 procent hlasů a skončila druhá za Rakouskou lidovou stranou (ÖVP). U vítěze regionálních voleb nejde o triumf vzhledem k tomu, že proti předchozím zemským volbám strana prudce oslabila, stejně jako až třetí Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) kancléře Wernera Faymanna.

Svobodná strana Rakouska (FPÖ)
Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people Autor: imago stock&people

FPÖ oproti volbám před šesti lety počet získaných hlasů rovnou zdvojnásobila. Její předseda Heinz-Christian Strache nedávno požadoval, aby se k ochraně proti nekontrolované migraci na rakouských hranicích vystavěl plot po vzoru Maďarska.

Podle spolupracovnice ČT Marie Wudhamsové bylo jasné, že Strachemu hraje téma uprchlíků a azylu do karet. „Vypadá to, že Rakušané jsou skutečně rozpolcení – sice neuvěřitelně mnoho lidí pomáhá uprchlíkům, ale je tady druhá část obyvatel, kteří jsou skeptičtí a které dokáže Strache znejistit,“ dodala.

Video Wudhamsová: Rakušané jsou rozpolcení
video

Wudhamsová: Rakušané jsou rozpolcení

Pro vítěznou ÖVP hlasovalo v regionu sousedícím s Jihočeským krajem 36,4 procenta voličů, takže utrpělavíce než desetiprocentní ztrátu oproti předchozím volbám. Rakouští politologové hlasování v Horních Rakousech považují za test nálady voličů v celé republice. Čtvrtinu svých voličů ztratila dosud druhá nejsilnější formace SPÖ, která si připsala zisk 18,4 procenta. Čtvrtí jsou zelení s podporou 10,3 procenta.

Liberální strana Neos nepřekročila čtyřprocentní hranici zaručující proniknutí do zemského sněmu; dosáhla jen na 3,4 procenta. O vládní většinu v Linci přišly strany dosavadní regionální koalice, tedy lidovci se zelenými v čele s lidoveckým hejtmanem Josefem Pühringerem. Získávají totiž 27 z celkem 56 mandátů. Na celostátní úrovni vládne koalice lidovců a sociálních demokratů.

Svobodní volali po stavbě plotu na hranicích

Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache nedávno požadoval, aby se k ochraně proti nekontrolované migraci na rakouských hranicích vystavěl plot po vzoru Maďarska. Po oslnivém úspěchu své strany Strache Pühringerovi poradil, aby demokraticky dosažený výsledek bral vážně a ukončil izolaci FPÖ. Lid podle něj touží po obsahové změně politiky, protože v mnoha oblastech jde vývoj dramaticky špatným směrem.

„Tento přesvědčivý důkaz důvěry voliček a voličů překonává dokonce naše vlastní očekávání,“ prohlásil Strache, který půjde 11. října do vídeňských regionálních voleb jako hlavní kandidát své strany. Vyjádřil naději, že v metropoli úspěch zopakuje.

  • Podle průzkumu společnosti SORA pro televizi ORF sehrálo v rozhodování voličů klíčovou roli téma uprchlíků. Velmi o něm před volbami diskutovalo 61 procent dotázaných. Žádné jiné téma tak důležité podle průzkumu pro voliče nebylo. 
Video Zprávy
video

Zprávy: V Horních Rakousích bodovali pravicoví populisté

Podle šéfa poslanců ÖVP Reinholda Lopatky musí i politici na spolkové úrovni převzít část odpovědnosti za volební výsledek v Horních Rakousech. Rakouská vláda podle něj musí přemýšlet, co může zlepšit, zvlášť pokud jde o komunikaci o tématu uprchlíků. Rakousko je přitom jednou z hlavních tranzitních zemí pro běžence, kteří po desetitisících míří především do Německa.