Amnesty k výsledkům summitu EU: Jen další porce strategie, která už selhala

Evropští politici sklidili za výsledky nočního mimořádného summitu k migraci kritiku nevládních organizací, zabývajících se ochranou lidských práv. Důraz summitu na ochranu vnějších hranic Unie například podle Amnesty International (AI) ignoruje realitu celosvětové migrační krize a závazky zemí nabídnout ochranu těm, kteří ji nemohou nalézt jinde.

Plot na maďarsko-chorvatské hranici
Zdroj: ČTK/AP Autor: Petr David Josek

„Byl zapotřebí odvážný, ambiciózní, nový přístup. Ale dostali jsme jen další porci strategie, která už selhala,“ míní John Dalhuisen, ředitel AI pro Evropu. V prohlášení pro média rovněž ocenil rozhodnutí osmadvacítky o miliardové podpoře snah OSN pomáhat uprchlíkům ze Sýrie přímo v okolních zemích, ostatní snahy oznámené na summitu jej ale zklamaly.

Lídři zemí EU by též podle zástupce AI měli hledat způsob, jak zajistit bezpečnou cestu do Evropy a změnit nefunkční evropský azylový systém. Podle Amnesty International počet 120 000 žadatelů o azyl, které si v úterý rozhodly rozebrat podle kvót členské země EU proti vůli menšiny z nich, nijak zásadně situaci v Řecku a Itálii neovlivní. „Chaotické a tragické scény, které jsme sledovali v posledních týdnech, budou pokračovat a nejspíš se zhorší,“ varoval Dalhuisen.

Human Rights Watch (HRW) v první reakci ocenila sliby výrazného zvýšení pomoci uprchlíkům v táborech na Blízkém východě. Zdůraznila ale, že tím nelze nahradit potřebu rozšíření legálních cest do Evropy pro ty, kdo jinak na cestě do EU riskují vlastní život.

Judith Sunderlandová z HRW pokládá rozhodnutí o finanční pomoci uprchlíkům v oblasti Blízkého východu za hodnotné, ovšem za předpokladu, že peníze se na místo dostanou rychle. Celkově byl ale podle ní summit jen dalším dokladem, že „každý se snaží zbavit odpovědnosti a zdůrazňuje ochranu hranic před základní lidskostí“.

Video Dozvuky summitu EU k uprchlíkům
video

Dozvuky summitu EU k uprchlíkům

Za migrační krizi v Evropě mohou USA, tvrdí Severní Korea

Severní Korea označila za hlavního viníka současné migrační krize v Evropě Spojené státy. Zdůvodnila to tím, že USA „začaly války v Afghánistánu, Iráku a dalších zemích“. Pchjongjang rovněž odsoudil „nepřijatelnou“ kritiku porušování lidských práv v Severní Koreji ze strany západních zemí. Podle mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí je KLDR „kolébkou šťastného života“.

„Spojené státy jsou zhoubné impérium…. a všemožně porušují lidská práva,“ tlumočila severokorejská oficiální tisková agentura KCNA slova mluvčí ministerstva zahraničí KLDR. „Spojené státy způsobily tuto vážnou uprchlickou krizi, která nyní postihuje celou Evropu. Protože USA začaly války v Afghánistánu, Iráku, Libyi, Sýrii a dalších částech světa a podporovaly občanské konflikty pod záminkou ,války proti terorismu' a nastolení ,demokracie', počet uprchlíků začal prudce stoupat,“ dodala mluvčí.

Video Zprávy ve 12
video

Zprávy ve 12 k summitu EU o uprchlících