NATO plánuje stálá velitelství na Slovensku a v Maďarsku

Severoatlantická aliance zvažuje vybudovat nová regionální centra na území Slovenska a Maďarska. O případném rozšíření stálé vojenské přítomnosti bude jasno 8. října – tehdy se sejdou ministři obrany aliančních zemí. Slovensko již na loňském summitu NATO nabídlo, aby v zemi aliance vybudovala logistické centrum, vybudování stálé základny ale premiér Robert Fico odmítá.

Jednání NATO
Zdroj: ČTK/AP Autor: Virginia Mayo

NATO v posledních měsících v reakci na vyhrocení vztahů mezi Západem a Ruskou federací výrazně posiluje pozice na své východní hranici. Nově buduje šestici malých velitelství v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku a Bulharsku.

Centra o síle zhruba 40 mužů mají být plně provozuschopná do července nadcházejícího roku. Přeskupování aliančních sil kolektivní obrany je největší od konce studené války.

Nová velitelství mají sloužit mimo jiné jako plánovací a koordinační střediska pro manévry nových aliančních sil velmi rychlé reakce, zároveň mají být výrazem podpory východním členům NATO, kteří se obávají velmocenských ambicí Ruska.