Osobnosti vyzývají k solidaritě s migranty: Nedávno jsme klepali na dveře Evropy my

Režisér Jiří Menzel a bývalý premiér Petr Pithart jsou mezi stovkou umělců a politiků ze střední Evropy, kteří v otevřeném dopise vyzvali představitele a občany svých zemí k solidaritě s běženci. Podle agentury AFP, která o dopise informuje, jsou občané těchto zemí často odmítaví až nepřátelští vůči přílivu migrantů do Evropy.

Jiří Menzel
Zdroj: ČTK Autor: František Géla

Podle signatářů výzvy se jedná o „humanitární katastrofu“. „Nemůžeme na ni reagovat odmítavě. Naše společná Evropa se vybudovala na základech solidarity. Nyní se nemůžeme vzdát naší spoluodpovědnosti za EU odvrácením našeho pohledu od neštěstí lidí a situace zemí, kterých se sílící migrační vlna nejvíce dotkla,“ uvádí se v dokumentu nazvaném Dopis ze střední Evropy.

„Není tak dávno, to my jsme klepali na dveře (EU),“ připomínají signatáři, mezi kterými jsou vedle Menzela a Pitharta například bývalí polští prezidenti Bronislaw Komorowski a Aleksander Kwasniewski, litevský básník Tomas Venclova a další osobnosti z Česka, Pobaltí, Polska, Slovenska, Bulharska, Maďarska, Rumunska, Chorvatska a Slovinska.