Jsme připraveni se s pomocí jaderných zbraní vypořádat s USA, hlásí KLDR

Severní Korea oznámila, že plně obnovila provoz v jaderném komplexu v Jongbjonu. Ten je považován za hlavní zdroj plutonia, které KLDR používá k výrobě jaderných zbraní. Vláda současně uvedla, že pracuje na vylepšení nukleárních zbraní „pokud jde o kvalitu i kvantitu“. Toto oznámení by mohlo dále zhoršit vztahy Pchjongjangu se světem.

Jaderný komplex v Jongbjonu byl „přestavěn, obměněn a upraven a zahájil běžnou činnost“, dodala vláda. Severní Korea je plně připravena vypořádat se „kdykoli s pomocí jaderných zbraní“ s nepřátelskými Spojenými státy, prohlásil šéf severokorejského ústavu pro jadernou energii.

Pchjongjang v minulosti již třikrát testoval své nukleární zbraně, v letech 2006, 2009 a 2013. Reaktor v Jongbjonu byl uzavřen v roce 2007, v roce 2013 ale KLDR po svém třetím jaderném testu a zvýšení napětí v regionu varovala, že jeho činnost obnoví. Pozorovatelé jsou toho názoru, že severokorejské vedení se nyní snaží přimět Washington k obnovení rozhovorů, které by chudé KLDR mohly přinést uvolnění tvrdých mezinárodních sankcí.

Test severokorejské rakety typu SLBM

Má Severní Korea jadernou pumu?

Z technického hlediska Severní Korea disponuje jadernou zbraní, dosud ji ale nedokáže odpálit prostřednictvím rakety. Pchjongjang podle svých slov podnikl tři úspěšné testy jaderné zbraně v letech 2006, 2009 a 2013. Všechny následovaly poté, co OSN uvalila na KLDR sankce za odpálení raket. Podle analytiků bylo při prvních dvou zkouškách použito plutonium. Předpokládá se, že jej má Pchjongjang dost na výrobu nejméně šesti pum. Není ale jasné, zda při testu v roce 2013 bylo použito plutonium, nebo uran.

Má Severní Korea jadernou pumu?

V pondělí Pchjongjang oznámil, že v říjnu hodlá vypustit družice pomocí raket dlouhého doletu. Západ podezírá KLDR, že za jejím údajným vesmírným programem se skrývají zkoušky střel dlouhého doletu, které Severní Koreji zakazují sankce OSN. Podle západních zemí se Pchjongjang snaží vyvinout raketu dlouhého doletu, která by byla schopna nést jadernou hlavici a potenciálně mohla ohrozit americkou pevninu.

KLDR sdělila, že vypuštěním satelitů chce oslavit říjnové 70. výročí založení vládnoucí Korejské strany práce. Družice podle ní mají sloužit kupříkladu k předpovědím počasí. „Rozvoj vesmírného programu pro mírové účely je legitimním právem suverénního státu... a severokorejský národ je plně odhodlán toto právo uplatňovat bez ohledu na to, co o tom říkají druzí,“ konstatoval ředitel Národního úřadu pro rozvoj vzdušného prostoru. Svět podle něj „jasně uvidí sérii satelitů řítících se nebem na místě a v čase, o němž rozhodne Strana práce“.

Podle jihokorejského ministerstva obrany by start rakety dlouhého doletu představoval vážné porušení rezolucí OSN; ministerstvo ale prý neodhalilo žádné známky příprav takovéhoto odpalu. „I když rakety slouží k vynesení satelitu, odpalování raket dlouhého doletu je přímým porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN,“ prohlásil tajemník japonské vlády Jošihide Suga.

Svůj první satelit vyslala KLDR s pomocí rakety dlouhého doletu do kosmu koncem roku 2012. Podle expertů balistické střely a rakety vynášející satelity mají podobný trup, motor a další technologie.

Video Horizont ČT24
video

KLDR obnovila provoz jaderného reaktoru v komplexu Jongbjon