První odpadlík v republikánském boji o Bílý dům má jméno Perry

Z klání o republikánskou nominaci na kandidaturu na prezidenta Spojených států odstoupil někdejší texaský guvernér Rick Perry. Stal se tak prvním ze 17 republikánských uchazečů, kteří kandidaturu vzdali.

„Končím svoji kampaň na prezidenta Spojených států,“ prohlásil v pátek Rick Perry v projevu k příznivcům v St. Louis. Dodal, že Republikánská strana má plno báječných kandidátů, proto odstupuje bez obav o budoucnost. „Odstupuji s vědomím, že naše strana je v dobrých rukách,“ dodal.

Perryho odstoupení bylo logickým vyústěním toho, že mu průzkumy veřejného mínění nedávaly žádnou šanci a že neměl dostatek sponzorů na vedení kampaně. Kvůli nedostatku financí musel přestat platit některým členům svého volebního týmu. Navíc nebyl pozván ani na první dvě významné republikánské nominační debaty.

Perry byl nejdéle sloužícím guvernérem Texasu v historii. Úřad zastával od roku 2000 do letošního ledna. O republikánskou nominaci se neucházel poprvé. Zamýšlel kandidovat už ve volbách v roce 2012. Tehdy byl po oznámení kandidatury považován za nadějného účastníka nominačního klání, nicméně záhy dostala jeho kampaň po sérii přešlapů trhliny a nakonec ze souboje odstoupil. Analytici tehdy jeho výkon v debatách hodnotili jako slabý, v jedné debatě si například nemohl vzpomenout na název ministerstva, které v případě svého zvolení prezidentem chtěl zrušit.