Reakce na zmařený atentát ve vlaku: Evropa posílí kontroly lidí a zavazadel

Evropa posílí kontroly osob a zavazadel ve vlacích. Jde o reakci na případ z minulého týdne, kdy cestující zneškodnili ozbrojeného útočníka v rychlovlaku z Amsterdamu do Paříže. Účastníci schůzky ministrů vnitra a dopravy devíti evropských zemí a představitelů Evropské unie rovněž vyzvali Evropskou komisi k úpravě schengenských pravidel o volném pohybu osob uvnitř EU.

Bernard Cazeneuve na brífinku po schůzce ministrů vnitra a dopravy
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Geoffroy Van Der Hasselt

Jak po schůzce uvedl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve, kontroly se budou konat všude, kde je to zapotřebí. „Vyzýváme Evropskou komisi, aby zvážila úpravu schengenských pravidel, která by umožnila provádět kontroly v potřebném rozsahu,“ prohlásil ministr. Upozornil rovněž na snahu zajistit, aby na mezinárodních jízdenkách byla jména cestujících, a aby měla železniční policie přístup k potřebným informacím.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere ale po jednání prohlásil, že stálý dozor nad evropskou vlakovou dopravou a kontrola cestujících jsou technicky nemožné. Jednotlivé státy se podle něj musí snažit najít rovnováhu mezi zpřísněním bezpečnostních opatření a svobodou pohybu. „Je nemožné zajistit kompletní kontrolu milionů lidí, kteří každý den cestují po Německu a Evropě. Je to technicky nemožné. Zničení volného cestování by bylo výhrou pro teroristy,“ řekl.

Ozbrojený útočník v rychlovlaku z Amsterodamu do Paříže minulý týden zranil nejméně dva lidi, než ho odzbrojila trojice Američanů, včetně dvou vojáků na dovolené. Útočník, pětadvacetiletý Maročan Ajjúb Chazzaní, do vlaku nastoupil vyzbrojený modernizovanou verzí automatu Kalašnikov AKM s 270 náboji a půllitrovou lahví plnou benzinu.