Proton se poprvé od nehody vydal do vesmíru

Z kosmodromu Bajkonur odstartovala ruská nákladní raketa Proton-M s britskou spojovací družicí na palubě. Jde o první let této rakety od květnové havárie, při které byla ztracena mexická družice.

Start rakety Proton s družicí Inmarsat-5
Zdroj: ČTK/TASS Autor: Sergei Savostyanov

Družice typu Inmarsat-5 je dílem firmy Boeing a váží více než šest tun. Na geostacionární oběžné dráze by měla fungoval nejméně 15 let. První dvě družice tohoto typu vynesly ruské rakety do vesmíru v prosinci 2013 a letos v únoru. Třetí družice má celému systému zajistit globální pokrytí.

Předchozí start rakety Proton 16. května z kazašského kosmodromu Bajkonur skončil zhruba po deseti minutách letu havárií. Stalo se to krátce před oddělením třetího stupně rakety od části s mexickou družicí MexSat-1.

Havárie rakety Proton
Zdroj: ČTK/imago stock&people

„Za neúspěšným startem rakety Proton-M bylo selhání třetího stupně motoru, které bylo způsobeno nadměrnými vibracemi,“ řekl šéf Roskosmosu Igor Komarov. Vše prý zavinil špatný a zastaralý typ pumpy motoru. Komarovův zástupce Alexandr Ivanov vysvětlil, že potíže se týkají rotoru turbočerpadla, respektive jeho hřídele. Úprava projektu problematické části pumpy prý nebude nákladná.

Proton původně postavili sovětští konstruktéři v 60. letech minulého století jako mezikontinentální balistickou raketu, mířící jadernými hlavicemi na Spojené státy coby úhlavního nepřítele za studené války. Komerční lety těchto těžkých nosných raket s družicemi do vesmíru nyní obstarává rusko-americká společnost.