Krejčíř po verdiktu v JAR: Lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou

Soud v Johannesburgu uznal Čecha Radovana Krejčíře vinným v případu únosu, pokusu o vraždu a pokusu o držení drog. Pro Krejčíře je to první odsouzení v Jižní Africe. Případ se týká únosu a mučení bratra drogového dealera, jenž zmizel i s 25 kilogramy pervitinu, který podle obžaloby pro českého podnikatele převážel. Sám Krejčíř poslal České televizi z vězení dopis, v němž tvrdí, že se stal obětí konspirace.

Radovan Krejčíř před soudem v JAR
Zdroj: ČTK/SAPA Autor: Werner Beukes

Soud začal dopoledne čtením rozsudku. Soudce verdikt zdůvodňoval asi dvě hodiny. Odmítl tvrzení obhajoby, že policie zmanipulovala důkazy. Krejčířovi hrozí až patnáctileté vězení, výše trestu bude oznámena 11. září.

V případu jde o to, že 46letý Krejčíř spolu s dalšími prý nechal unést, mučit a vydírat Bhekiho Lukheleho - bratra údajného drogového dealera, který Krejčířovi utekl se zásilkou drog. Krejčíře u soudu označil za muže, který ho kopal a poléval vroucí vodou. Soudce Colin Lamont prohlásil, že přijal Lukheleho výpověď a věří tomu, že byl unesen, čtyři dny zadržován a mučen. Dodal také, že Lukheleho identifikaci Krejčíře potvrdili další svědci. Soud také konstatoval, že Krejčířův podnik Moneypoint v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview byl střediskem nelegálních aktivit a s únosem souvisel, takže Krejčíř byl hlavou drogového obchodu.

Krejčíř pobývá už tři měsíce v areálu izolované moderní věznice Zonderwater, která se nachází asi 60 kilometrů od Pretorie. Eskorta Krejčíře převezla k soudu do Johannesburgu, kde si po téměř dvou letech ve vazbě vyslechl první rozsudek.

Soud ve verdiktu uvedl, že Krejčíř je vinný z únosu, pokusu o vraždu a také z pokusu o držení drog. Jeho blízký spolupracovník Desai Luphondo byl uznán vinným z držení drog. Krejčíř v minulosti vinu opakovaně odmítl. České televizi po rozhodnutí soudu řekl, že lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou.

Verdikt je podle zpravodaje ČT Jiřího Hynka velkým překvapením, protože policie a prokuratura zatím s Krejčířem spíše prohrávaly. Dokonce hrozilo, že Krejčíř bude po dvou letech propuštěn z vazby. Jeho obhájci už uvedli, že se proti rozsudku odvolají.

Podle zpravodajského portálu EWN není jasné, na jak dlouho by Krejčíř mohl jít za mříže. Není v této věci žádné minimum a ani maximum. Z celkové výše trestu bude odečtena doba, kterou strávil ve vazbě. Spolu s Krejčířem a Luphondem se před soudem zodpovídali další čtyři lidé, někteří z nich byli policisté.

Jihoafričtí novináři výsledek prvního ze čtyř procesů, kterým Krejčíř v zemi čelí, bedlivě sledovali. Vynášení rozsudku se konalo za přísných bezpečnostních opatření, přímo v soudní síni byla více než desítka policistů. Novináři si také povšimli Krejčířova vzhledu, Čech podle nich za dva roky ve vazbě značně pohubl, prošedivěl a také je na něm znát celková sešlost.

/*json*/{"map":{"lat":-25.68746417399615,"lng":28.540035341278102,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik. V JAR je ve vazbě od listopadu 2013.

Kvůli stíhání Krejčíře v Jižní Africe byl u místního soudu dočasně přerušen proces o jeho vydání do Česka. „Spolupracujeme s jihoafrickými úřady a poskytujeme všechny potřebné dokumenty," poznamenala mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Už na podzim bude nejvyšší jihoafrický soud rozhodovat o tom, jestli je možné souběžně jednat o Krejčířových kauzách u místních soudů, ale také o jeho vydání do Česka.

Video Události
video

Zpravodaj ČT: Verdikt Krejčíře a jeho advokáty zaskočil

Zpravodaj ČT: Verdikt Krejčíře a jeho advokáty zaskočil

Soud v Johannesburgu uznal vinu Krejčíře

Krejčíř si v JAR vyslechl první rozsudek

Jihoafrické soudy řeší hned několik kauz, v nichž Krejčíř figuruje. Čelí obžalobám z účasti na vraždách údajného vymahače dluhů Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho a podnikatele libanonského původu Sama Issy a z příprav vraždy soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby. 

Výběr hlavních událostí v případu podnikatele Radovana Krejčíře:

Krejčíř: Je nechutné obvinit 65letou ženu, že zakopala samopal na zahradě

Události kolem Radovana Krejčíře

Červenec 2002 - Policie zatkla Krejčíře v souvislosti s vyšetřováním půlmiliardového celního dluhu jihlavského obchodníka s pohonnými hmotami M5.
Září 2003 - Krejčíř byl obviněn z podílu na vytunelování společnosti Technology Leasing.
18. června 2005 - Krejčíř utekl policii při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích u Prahy. Policie jej předtím obvinila z toho, že se pokusil pomocí fiktivních pohledávek vyvést peníze ze státní společnosti Čepro a z přípravy vraždy celníka.
23. června 2005 - Na Krejčíře byl vydán mezinárodní zatykač.
9. září 2005 - Seychelská pobočka Interpolu potvrdila, že Krejčíř je spolu s manželkou a synem na území Seychelské republiky, jejíž mají občanství.
20. října 2005 - Krejčíř prohlásil, že v roce 2002 půjčil ČSSD 60 milionů korun za to, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. ČSSD to popřela.
10. ledna 2006 - Česko požádalo Seychely o vydání Krejčíře.
21. dubna 2006 - Krajský soud v Praze zprostil Krejčíře obžaloby z třímilionového podvodu, jehož se podle žalobce dopustil na majitelích pozemků v Letech u Prahy.
7. srpna 2006 - Soud v Ostravě uložil Krejčířovi dvouletou podmínku za celní podvod při dovozu aut z Německa v roce 1993.
Srpen 2006 - Ostravský krajský soud Krejčířovi uložil 6,5 roku vězení a třímilionovou pokutu za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice. V únoru 2009 verdikt potvrdil vrchní soud. V březnu 2010 Nejvyšší soud rozsudek vrátil k novému projednání.
21. dubna 2007 - Krejčíře zatkla na letišti v Johannesburgu jihoafrická policie. Podnikatel do země přicestoval ze Seychel pod falešnou identitou.
6. května 2007 - Krejčíř řekl, že v JAR požádal o politický azyl. V roce 2012 tamější soudy žádost zamítly, Krejčíř se proti tomu odvolal a řízení dosud nebylo ukončeno.
11. června 2007 - Česko předalo JAR žádost o vydání Krejčíře.
1. února 2008 - Soud v jihoafrickém Kempton Parku rozhodl, že Krejčíř nebude vydán ke stíhání do Česka. Jihoafrická justice následně řešila žádost ještě několikrát, ale vynesení definitivního rozhodnutí dosud brání neukončené azylové řízení.
3. září 2008 - Soud v Ostravě zprostil Krejčíře a jeho obchodního partnera obžaloby z úvěrového podvodu. Podle obžaloby získali v roce 1995 dvacetimilionový úvěr u Investiční a poštovní banky pro svou firmu Corado Trade. Úvěr nesplatili a zadluženou firmu převedli na takzvaného bílého koně.
9. září 2008 - Pražský městský soud Krejčíře odsoudil na sedm let za údajné organizování únosu podnikatele Jakuba Konečného v roce 2002. Verdikt v prosinci 2009 zrušil Nejvyšší soud. Čin byl posléze překvalifikován na pokus o vydírání. Kauza dosud není pravomocně uzavřena.
12. září 2009 - Policista Jan Špitálský, jenž velel domovní prohlídce, během níž Krejčíř uprchl, byl potrestán tříměsíčním vězením podmíněně odloženým na roční zkušební dobu. Kromě Špitálského bylo při domovní prohlídce u Krejčíře ještě dalších devět policistů z protikorupční služby. Všichni byli po skandálu postaveni mimo službu, po čase se ale vrátili do práce. Někteří však poté od policie odešli.
26. března 2010 - Ostravský soud zprostil Krejčíře obžaloby z vyvedení 271 milionů korun z firmy Corado Holding do ciziny. Podle soudu nešlo o trestný čin, což potvrdil i vrchní soud.
30. srpna 2010 - Vrchní soud v Olomouci snížil Krejčířovi trest za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice na rovných šest let. Šlo o souhrnný trest zahrnující také kauzy, za které byl Krejčíř již dříve odsouzen. Verdikt potvrdil i Ústavní soud.
3. ledna 2011 - Za vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing uložil Městský soud v Praze Krejčířovi souhrnný osmiletý trest. Verdikt následně potvrdil Vrchní i Nejvyšší soud.
30. listopadu 2012 - Pražský městský soud shledal Krejčíře vinným z více než půlmiliardového daňového úniku ve společnosti M5. Uložil mu souhrnný jedenáctiletý trest. Vrchní soud mu později trest o půl roku podmínečně snížil.
15. března 2013 - Krajský soud v Praze potvrdil rozhodnutí o nařízení exekuce na Krejčířův majetek kvůli pohledávce za zhruba 50 milionů, kterou uplatnila společnost Frymis, poškozená v kauze podvodných transakcí s akciemi Teplárny Otrokovice.
8. května 2014 - V Johannesburgu začal soud s Krejčířem a dalšími pěti osobami, obžalován je z únosu, mučení a pokusu o vraždu bratra drogového kurýra, který údajně pro Krejčíře převážel pervitin a i s drogou zmizel.
13. června 2014 - Soud v JAR začal řešit vraždu Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro Krejčíře údajně pracoval jako vymahač dluhů, Krejčíř ho ale podle obžaloby nechal zabít.
6. února 2015 - Krejčíř a dva další muži si v JAR vyslechli obžalobu z vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy.
13. dubna 2015 - V JAR začal soudní proces s Krejčířem a dalšími sedmi lidmi, obžalovanými z přípravy vražd soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby.
22. srpna 2015 - Podle České televize a Českého rozhlasu řekl Solomon Magkale z vedení jihoafrické policie, že policie zahájila nová vyšetřování spojená s Krejčířem a poprvé vyslechne také svědky v Česku. Jde o případy podezření na dvacet vražd a praní špinavých peněz.
24. srpna 2015 - Soud v Johannesburgu uznal Krejčíře vinným z únosu, pokusu o vraždu a také z pokusu o držení drog. Pro Krejčíře je to první odsouzení v JAR.

Události kolem Radovana Krejčíře