Zemanův kamarád Jakunin jako šéf železnice skončil a míří do Senátu

Novým šéfem ruských státních železnic se stal Oleg Belozerov. Ve funkci nahradí Vladimira Jakunina, který se bude ucházet o senátorské křeslo. Jakunin je považován za jednoho z nejmocnějších ruských oligarchů s těsnými vazbami na Kreml a je i u nás dobře znám svým přátelským vztahem s prezidentem Milošem Zemanem. Zvolení senátorem ho téměř jistě nemine.

Dmitrj Medvěděv a Oleg Belozerov
Zdroj: Reuters/RIA Novosti Autor: Ekaterina Shtukina

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv na setkání s 45letým Belozerovem řekl, že ho uvolňuje z funkce prvního náměstka ministra dopravy a rozhodl se ho jmenovat do čela ruských drah. Belozerov má podle něj zkušenosti s prací v oblasti dopravy a železnic a v posledních letech se zabýval otázkami jako je rozvoj silnic a železnic.

Ruská státní monopolní železniční společnost má přes milion zaměstnanců a spravuje 85 000 kilometrů kolejí (více než dvakrát by obtočily rovník) , což je třetí největší železniční síť na světě. Firma je důležitá pro rozsáhlý energetický, těžařský a zemědělský sektor. Jakunin byl ve vedení železnic deset let, za jeho éry se však firma dostala do problémů - mimo jiné kvůli špatnému řízení - a loni se propadla do ztráty 99,32 miliardy rublů (35,8 miliardy Kč). Podle expertů budou železnice potřebovat k zajištění čistého zisku do roku 2020 státní dotaci 460 miliard rublů.

Miloš Zeman s Vladimirem Jakuninem
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Jakunin podle informací, které pronikly do médií, své politické záměry konzultoval s prezidentem Vladimirem Putinem. Senátorské křeslo pro Jakunina je téměř jisté a podle zákonů by po získání parlamentního mandátu musel opustit funkci ředitele státních drah.

Jakunin je od loňského března vystaven americkým sankcím za aktivní podporu okupace Krymu. Sankce Evropské unie se na něj nevztahují. V Rusku je častým terčem kritiky ruské opozice. V zahraničí je Jakunin znám pořádáním politické konference Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, kterou loni navštívil prezident Zeman. Letos se oba také setkali u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války.