Vody kolem Tchien-ťinu jsou plné kyanidu

Hodnoty jedovatého kyanidu ve vodách v okolí čínského Tchien-ťinu přesahují 277krát přijatelnou úroveň, pitná voda ve městě je ale nezávadná. V přístavu 12. srpna vybuchl sklad, v němž byly nebezpečné chemikálie. Neštěstí nepřežilo 114 lidí a desítky dalších se dosud pohřešují. Oblast neštěstí zůstává uzavřena.

Úklidové práce v Tchien-ťinu
Zdroj: Reuters

Tchien-ťin je desátý největší průmyslový přístav světa a po nehodě se tamní úřady začaly zabývat bezpečnostními opatřeními. V prostorách bylo v rozporu s čínskými předpisy uskladněno kromě jiného 700 tun vysoce toxického kyanidu sodného. Chemické provozy by se měly přesunout do průmyslové zóny Nan-kang asi 25 kilometrů od současného skladu. 

Po prozkoumání vzorků vody místní úřady vydaly zprávu, z níž vyplývá, že kyanid unikl do řeky, do moře i odpadních vod. Jeden ze vzorků obsahoval hodnoty kyanidu 277krát převyšující přijatelnou úroveň. Místní hygienický úřad ale trvá na tom, že pitná voda v přístavu je v pořádku. Podle expertů by v současné době měl být nezávadný i vzduch, částečně uvolněný kyanovodík by se měl brzy rozplynout.

/*json*/{"map":{"lat":39.0106152580278,"lng":117.72468564238284,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Viníci budou potrestáni, slibuje Peking

Čínská vláda slíbila, že viníci tragédie budou potrestáni. Ve sdělovacích prostředcích se za hlavního viníka označuje společnost Žuej-chaj, které patří chemické sklady. Podle médií využívá její vedení svých známostí k obcházení protipožárních a ekologických předpisů.

Vyšetřovatelé zjistili, že ve skladu bylo 2500 tun 40 nebezpečných látek, z nichž některé byly hořlavé, další jedovaté a jiné výbušné. Místo s takto nebezpečným materiálem je přitom v blízkosti nádraží a obytných domů, což čínské předpisy nedovolují. Stovky obyvatel blízkých domů nyní žádají, aby je vláda odškodnila nebo odkoupila zničené byty. Náměstek starosty Tchien-ťinu řekl, že některé domy budou zbořeny, jiné opraveny a další odkoupeny.

Policista brání v přístupu k troskám explodovaného skladu
Zdroj: REUTERS/Stringer