Příliv uprchlíků přes Balkán roste - makedonské úřady paralyzované

Počet uprchlíků, kteří se pokoušejí dostat tzv. balkánskou cestou z Řecka přes Makedonii, Srbsko a Maďarsko dál do západní Evropy, strmě roste. Makedonsko-řecké hranice nyní denně překročí asi 2000 lidí, což je až dvojnásobné množství oproti minulému týdnu. S odvoláním na pracovníky charitativních organizací to dnes napsala agentura DPA. Běženci se dali do pohybu pravděpodobně proto, aby stihli překročit maďarské hranice dříve, než na nich koncem srpna bude dostavěn plot.

Makedonské úřady jsou přílivem migrantů paralyzované, konstatuje DPA. Policisté prý vzdali jakékoli pokusy uprchlíky kontrolovat, a tak se jim pozornosti dostává jedině od pracovníků Červeného kříže a soukromých charitativních organizací. Ty rozdávají balíčky s jídlem v Gevgeliji a Tabanovcích, kde se nacházejí hraniční přechody s Řeckem a Srbskem.

Podle zákona by se měli běženci v Srbsku registrovat a získat povolení na průjezd zemí, které platí 72 hodin. Většina lidí se ale administrativou nezatěžuje a pokračuje na cestě bez potřebných dokumentů. Využívají k tomu zejména dálkové vlaky.

V obcích u hranic ale roste mezi místními obyvateli nespokojenost. V srbském městě Kanjiža - poslední železniční zastávce před maďarskými hranicemi - na sebe připoutal pozornost médií místní starosta Mihalj Bimbo, který na internetových stránkách běžence nevybíravě urážel. „Tihle cizinci postrádají i tu nejzákladnější inteligenci a kulturu,“ napsal.

V Srbsku se navíc hojně diskutuje o tom, zda Evropská unie v nejbližší době přijme kvůli uprchlíkům nějaká další opatření. Místní média píší například o údajném plánu Bruselu zřídit v Srbsku utečenecké tábory až pro 400 tisíc lidí. Evropské úřady sice odmítají, že by něco takového bylo v plánu, listy v komentářích ale píší, že Bělehrad může být k potřebné součinnosti donucen například s odkazem na probíhající jednání o vstupu země do EU.